Gabon

Obszar 267,7 tys. km2; 9 prowincji; 1,2 min ludności (1990 r.); 4 osoby na 1 km2; stolica Libreville (352 tys. mieszk.; 1987); większe miasta (tys.): Port Gentil (164), Franceville (75); Fang 35%, Bapundu 10%, Eszira 10%, Bakele, Bakota; język urzędowy francuski; chrześcijanie 60%, ammiści 35%, muzułmanie 4%; waluta: 1 frank CFA = 100 centymów.

Większą część Gabonu zajmuje wyżyna (600 m n.p.m.) opadająca stromo ku nizinie nadbrzeżnej. Ponad równinną powierzchnię wyżyny wznosi się kilka pasm górskich. Najwyższe z nich to Góry Krystaliczne i Chaillu (Iboundji 1580 m n.p.m.).Wybrzeża Gabonu są gęsto porozcinane lagunami, estuariami rzek i zatokami. Aż trzy czwarte powierzchni kraju pokrywają wilgotne lasy równikowe. Rosną tu m.in. cenne gatunki drzew: okume (ważny towar eksportowy Gabonu), mahoń, iroko i in. W lasach żyje dużo dzikich zwierząt - słonie, bawoły, małpy, a wśród nich rzadko już spotykane w Afryce goryle. Na terytorium Gabonu utworzono dwa parki narodowe: Wonga-Wongue i Okanda. W Gabonie są też tereny myśliwskie - Iguela i Sette-Cama, gdzie poluje się głównie na słonie i bawoły.

Pierwszymi Europejczykami w Gabonie byli Portugalczycy, którzy wylądowali tu w 1470 r. Przez kilka następnych wieków wybrzeża Gabonu znane były głównie z handlu niewolnikami. Od 1839 r. do 1960 r. kraj ten był posiadłością Francji. Obecnie, dzięki eksploatacji różnorodnych i bogatych złóż mineralnych, należy do krajów o najwyższym dochodzie w Afryce w przeliczeniu na mieszkańca.Tereny zamieszkałe znajdują się tu głównie w strefie wybrzeża oraz wzdłuż większych rzek. Głównymi miastami są: Libreville, Port Gentil, Franceville i Lambarene. W Libreville, stolicy i największym mieście kraju, wiele jest nowoczesnych budynków, mieszczących instytucje państwowe i biura firm zagranicznych. Jednym z ważnych obiektów turystycznych miasta jest muzeum etnograficzne. W pobliżu Libreville znajduje się popularna miejscowość wypoczynkowa Cap Esterias. Światową sławą cieszy się Lambarene, gdzie w 1926 r. francuski filozof, muzykolog i lekarz Albert Schweitzer założył szpital dla trędowatych.Gabon odwiedza rocznie niewielu obcokrajowców (ok. 30 tys.), w tym najwięcej Francuzów. Jest to spowodowane głównie brakiem nowoczesnej bazy turystycznej. W ostatnich latach wzrastają jednak nakłady na turystykę. W Libreville, Oyem, Port Gentil i Lambarene zbudowano wysokiej klasy hotele, zaś w najbliższym czasie planuje się zagospodarowanie turystyczne okolic Libreville, wodospadów Kinguele, jezior Ogowe oraz parków i rezerwatów.