Madagaskar

Obszar 592,0 tys. km2; 6 prowincji; 11,2 min ludności (1990 r.); 19 osób na 1 km2; stolica Antananarywa (802 tys. mieszk.; 1990 r.); większe miasta (tys.): Toa-masina (139), Mahajanga (111), Fianarantsoa (111), Antsirabe (79), Antseranana (53); Malgasze 98% (Howa, Betsimisaraka, Betsileo), Francuzi, Hindusi; języki urzędowe: malgaski i francuski; animiści 55%, chrześcijanie 40%; 1 fr. malgaski = 100 centymów.

Madagaskar, czwarta pod względem wielkości wyspa na świecie, leży na Oceanie Indyjskim ok. 400 km na wschód od wybrzeży Afryki. Wnętrze Madagaskaru zajmują stare wyżyny i góry, porozcinane dolinami rzecznymi. Najwyższym wzniesieniem jest leżący na północy kraju masyw górski Tsaratanana (Maromokotro 2886 m n.p.m.), będący obecnie rezerwatem przyrody. W środkowej części wyspy wznoszą się wysokie góry Ankaratra (2638 m), a na południu góry Andringitra (2657 m).
Klimat Madagaskaru jest bardzo zróżnicowany. We wschodniej części wyspy jest to klimat ciepły i wilgotny, dzięki czemu panują tu wiecznie zielone lasy równikowe, a na wybrzeżach zarośla mangrowe. W środkowej i zachodniej części Madagaskaru ilość opadów jest natomiast niewielka, skutkiem czego występują tu głównie sawanny, a nawet półpustynie. Świat roślinny i zwierzęcy wyspy cechuje duża liczba gatunków endemicznych. Najbardziej charakterystyczne dla fauny Madagaskaru są małpiatki.
Na terytorium Madagaskaru znajdują się 2 parki narodowe — Ambre i Isalo oraz kilkanaście rezerwatów przyrody. Większość z nich powstała na terenach górskich.
Madagaskar został zasiedlony przez ludność pochodzącą z Azji Południowo-Wschodniej oraz z Półwyspu Arabskiego i Afryki. Począwszy od XIV w. powstawały tu liczne państewka, z których największą potęgę osiągnęło królestwo Merina, panujące w XVIII w. nad większą częścią wyspy. W tym czasie na Madagaskar przybywają liczni kupcy i misjonarze europejscy. Od połowy XIX w. następuje wzrost wpływów Francji, która ostatecznie w 1896 r. tworzy z wyspy swoją kolonię. Niepodległym krajem stał się Madagaskar w 1960 r.
Podstawą gospodarki Madagaskaru jest rolnictwo (tradycyjne i plantacyjne) i w mniejszym stopniu górnictwo. Stolica kraju Antananarywa (d. Tananariwa) jest największym miastem oraz ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym Madagaskaru. Położona jest w regionie górzystym, w centralnej części kraju. Przed opanowaniem wyspy przez Francuzów była ona stolicą królestwa Merina. Z tego okresu zachowały się tu m.in. pałace królewskie. W Antananarywie znajdują się także katedry — katolicka i anglikańska oraz muzeum sztuki i archeologii. Atrakcją turystyczną miasta jest też bazar Zoma. Na południe od Antananarywy, również w regionie górskim, powstało największe uzdrowisko — Antsirabe, posiadające gorące źródła mineralne.
Na wybrzeżach Madagaskaru znajdują się liczne kąpieliska, spośród których najbardziej znane to: Taolanaro i Antseranana oraz wyspy Sainte Marie i Nossi Be.