Maroko, atrakcje turystyczne

Obszar 444,6 tys. km2; 34 prowincje; 25,1 min ludności (1990 r.); 56 osób na 1 km2; stolica Rabat (1287 tys. mieszk.; 1989 r.); większe miasta (tys.): Casablanca (2904), Marrakesz (1425), Fez (1155), Al-Kunajtira (Kenitra, 1089); Arabowie i Berberowie; jeżyk arabski; muzułmanie 99%; waluta: I dirham = 100 franków marokańskich.

Przyrodnicze i historyczne podstawy rozwoju turystyki
Większość Maroka zajmują góry Atlas, dzielące się na kilka pasm. Przez środek kraju   przebiega  pasmo  Atlasu  Wysokiego (Dżabal Tubkal 4165 m n.p.m.), a równolegle do niego w kierunku południowym Antyatlas, zaś na północy Atlas Średni, który z kolei przechodzi w rozległą Mesetę Marokańską. Jest ona regionem żyznym i gęsto zaludnionym. Na północy kraju, wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego wznoszą się góry Ar-Rif (Dżabal Tidighin 2456 m n.p.m.), opadające stromo ku wąskiej nizinie nadbrzeżnej.
Wybrzeża Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego mają klimat zwrotnikowy typu śródziemnomorskiego, odznaczający się gorącymi, suchymi latami i stosunkowo ciepłymi, wilgotnymi zimami. Średnie temperatury powietrza w najcieplejszym miesiącu (sierpniu) wynoszą 20-22°C, a temperatura wody morskiej osiąga w lecie 20-24°C. Pozostała część Maroka ma przeważnie klimat suchy i gorący, wskutek czego występują tu stepy i półpustynie. W wyższych partiach górskich Atlasu klimat jest chłodniejszy, nawet z opadami śniegu. Na stokach wilgotniejszych zachowały się jeszcze lasy cedrowe i dębowe.
Pierwotnymi mieszkańcami Maroka były plemiona berberyjskie. W starożytności północne obszary kraju skolonizowali Fenicjanie, Kartagińczycy i Rzymianie. W tym okresie na obecnym obszarze Maroka powstało wiele miast, m.in. Volubilis, Tingis, Lixus. Następnie kraj podbijali kolejno Wandalowie (V w.), Bizantyńczycy (VI w.) i wreszcie w VII w. Arabowie. Ludność berberyjska przejęła wkrótce od nich islam i język arabski. Od XI do XIV w. na terenie Maroka istniały arabskie państwa Almorawidów, Almohadów i Mery-nidów. Wpływy ich rozciągały się na Półwysep Iberyjski i na znaczne obszary Afryki. W tym czasie rolę ważnych ośrodków handlowych i kulturalnych pełniły miasta: Fez, Marrakesz i Meknes. XI, XII i XIII w. to także okres wielkiego rozkwitu sztuki islamu na terenie Maroka. Powstawały wówczas meczety i medresy z bogatymi dekoracjami, pałace z ogrodami i inne budowle. Wysoki poziom osiągnęło również rzemiosło artystyczne. Od XV w. Maroko było obszarem ekspansji krajów europejskich, stając się w 1912 r. protektoratem Francji i Hiszpanii. Niepodległość uzyskało w 1956 r.

Regiony turystyczne
Głównym regionem turystycznym Maroka są wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i Morza Śródziemnego. Znajduje się tu kilka dużych miast, jak: Rabat, Casablanca, Tanger i Aga-dir oraz wiele mniejszych, a także liczne kąpieliska nadmorskie.
Rabat, stolica Maroka i rezydencja królewska leży nad Oceanem Atlantyckim. Składa się ze starego miasta i dzielnic nowoczesnych.  starej arabskiej medinie (śródmieściu) zachowało się wiele zabytków, m.in. Kasba Al-Udaja (XII w.), w której mieści się muzeum sztuki, wieża Hassana (XII w.) i brama Bab al-Ruwah (XII w.).
Największe miasto i gospodarcza stolica Maroka - Casablanca jest natomiast miastem nowoczesnych gmachów, szerokich bulwarów i licznych parków. Centrum turystycznym jest Plac Mohammeda V i bulwar Muhammad al-Hansali, przy których skupiają się sklepy z wyrobami sztuki ludowej.
Tanger, dzięki położeniu w Cieśninie Gibraltarskiej, jest największym marokańskim portem pasażerskim. Ma regularne połączenia promowe z Algeciras, Gibraltarem, Malagą, Kadyksem, Genuą i Marsylią.
Wybrzeża Oceanu Atlantyckiego (na północ od miejscowości As-Sawira) i Morza Śródziemnego mają wielokilometrowe, piaszczyste plaże. Powstały tutaj duże kąpieliska: As-Sawira, Asfi, Al-Dżadida, Al-Muhammadija, Asila i Al-Husajma. W miejscowościach tych wybudowano - przy dużym udziale kapitału zagranicznego - wielkie kompleksy turystyczne składające się z luksusowych hoteli, bungalowów, restauracji, basenów, urządzeń sportowych, usługowych i rozrywkowych.
Poza wybrzeżem największymi ośrodkami turystycznymi Maroka są 3 dawne stolice królewskie: Fez, Marrakesz i Meknes.
Fez powstał w IX w., a szczyt jego rozwoju przypadł na XI-XII w. Był przez wieki kulturalnym i religijnym centrum kraju. Spośród wielu zabytków sztuki arabskiej tego miasta wymienić należy przede wszystkim: pochodzący z IX w. meczet Karawijn, jeden z najwięksych w Afryce Północnej; uniwersytet Karawijn (IX w.), meczet Andaluzyjski, potężne bramy miejskie Bab al-Dżiza i Bab Bu Dżalud, medresy Bu Inanija i Attarin, groby Marynidów oraz An-Nadżdżarin - piękny plac starego miasta ze słynną fontanną. Atrakcją miasta są także organizowane w kwietniu juwenalia, których tradycja sięga XVII w.
Marrakesz jest również bogatym w zabytki miastem królewskim. Większość z nich skupiona jest w starej części miasta. Tu znajdują się również suki, czyli arabskie targowiska, oraz plac Dżamaa al-Fina, bazar i miejsce rozmaitych przedstawień kuglarzy, wróżbitów, zaklinaczy węży, akrobatów, muzykantów i innych wędrownych artystów. Z wielu zabytków architektury najsłynniejszy jest meczet Kutubia z XII w., jeden z najwspanialszych pomników sztuki arabskiej. Do cennych zabytków należą także: bramy miejskie, mauzolea, medresy i pałace. Nowa część miasta z luksusowymi hotelami i restauracjami, z pięknymi parkami i alejami palmowymi spełnia natomiast funkcję ośrodka wypoczynkowego o znaczeniu międzynarodowym. Zawdzięcza to głównie zdrowemu klimatowi i położeniu u stóp Atlasu Wysokiego, w którym są dobre warunki do uprawiania narciarstwa i alpinizmu.
Kolejne miasto królewskie Meknes było stolicą Maroka na przełomie XVII i XVIII w., za panowania Mulaj Ismaila. Z tego okresu zachowała się w Meknes najwspanialsza w całym Maroku brama miejska Bab Mansur. Z innych zabytków wymienić należy: bramę Bab al-Chamis, medresę Bu Inanija i liczne meczety. W pobliżu Meknesu znajdują się ruiny rzymskiego miasta Volubilis. Dobrze zachowały się tu m.in.: termy, bazylika i łuk triumfalny.
Walory turystyczne gór Atlas są jeszcze w małym stopniu wykorzystane. Wśród niewielu górskich miejscowości wypoczynkowych do najpopularniejszych należą Azru i Ifran w Atlasie Średnim, natomiast najważniejszym ośrodkiem sportów zimowych jest Ukaimeden w Atlasie Wysokim. Położone wśród lasów cedrowych Azru i Ifran mają wiele urządzeń sportowych i dobrą bazę noclegowo-żywieniową. Szlaki turystyczne prowadzą stąd m.in. do pobliskich lasów cedrowych, do Michlifene - ośrodka sportów zimowych i do wsi berberyjskiej.
W południowej, półpustynnej i pustynnej, części Maroka interesująca jest architektura małych  miasteczek i  oaz. W największym ośrodku tego regionu - w Kulimin obejrzeć można ciekawe targi wielbłądów, na które przybywają mieszkańcy dalekich oaz.