Mauretania

Obszar 1030,7 tys. km2; 12 regionów; 2,0 min ludności (1990 r.); 2 osoby na 1 km2; stolica Nawakszut (600 tys. mieszk., 1987 r.); większe miasta: Nawazibu, Kajhajdi; ludność pochodzenia arabsko-berberyjskiego ok. 80%, Fulani, Wolof; języki: arabski, francuski; muzułmanie 98%; 1 ougiya = 5 khoums.

Mauretania leży w zachodniej części Sahary, w strefie suchego i gorącego klimatu. Jest krajem pustyń i półpustyń, o równinnym ukształtowaniu powierzchni.
Ze względu na położenie na granicy Afryki Czarnej i Północnej podlegała w przeszłości wpływom ludów arabsko-berberyjskich i państw Sudanu Zachodniego. Południowo-wschodnia część kraju należała od III do XV w. do dwóch dużych państw afrykańskich - Ghany i Mali. Na terenie Mauretanii leżała stolica Ghany - Kumbi Saleh, której ruiny odkryto w 1913 r. W średniowieczu na obszarze dzisiejszej Mauretanii ważnym miastem była też Walata, ośrodek handlowy na szlaku karawanowym, oraz szczycące się wyższą szkołą islamską i bibliotekami - Szinkiti. W XV w. przybyli na wybrzeża Mauretanii Portugalczycy, a w XVII i XVIII w. rywalizowały o wpływy w tym kraju Wielka Brytania, Francja i Holandia. Od 1903 r. do 1960 r. Mauretania była posiadłością francuską.
Mauretania jest krajem rzadko zaludnionym i słabo rozwiniętym gospodarczo. Większa część ludności prowadzi koczowniczy tryb życia, trudniąc się hodowlą bydła, owiec, kóz i wielbłądów. Główne dochody państwa pochodzą z eksploatacji rud żelaza.
Dzięki nim dokonano w ostatnich latach wielu inwestycji w różnych dziedzinach gospodarki.
Stolica Mauretanii - Nawakszut, jest niewielkim miastem składającym się ze starej arabskiej części z glinianymi domami oraz z nowszej z budynkami instytucji państwowych oraz willami. W głębi kraju ludność skupia się w oazach. W najbardziej znanej oazie Szinkiti odbywają się coroczne uroczystości religijne, na które przybywają koczownicy z dalekich stron.
Niewielka atrakcyjność oraz słabe zagospodarowanie turystyczne Mauretanii jest przyczyną małego zainteresowania tym krajem. Rocznie odwiedza Mauretanię zaledwie 20 tys. turystów zagranicznych, wśród których przeważają mieszkańcy sąsiednich państw afrykańskich.