Reunion, wyspa na Oceanie Indyjskim

Obszar 2,5 tys. km2; 600 tys. ludności (1990 r.); 239 osób na 1 km2; stolica Saint-Denis (123 tys. mieszk.; 1989 r.); ludność pochodzenia europejskiego; język urzędowy francuski; katolicy 95%; waluta: 1 fr. R. = 100 centymów.

Reunion leży na Oceanie Indyjskim, na wschód od Madagaskaru. Jest to wyspa pochodzenia wulkanicznego, o górzystej rzeźbie. Najwyższym wzniesieniem jest wulkan Piton des Neiges (3069 m n.p.m.). Klimat wyspy jest zróżnicowany w zależności od wysokości nad poziomem morza — od równikowego do umiarkowanego. Również roślinność układa się piętrami. Najniżej uprawia się trzcinę cukrową, kukurydzę, maniok, banany. Wyżej, na stokach wschodnich, rosną lasy równikowe, a na zachodnich sawanny, w najwyższym zaś piętrze występują lasy liściaste i iglaste.

Reunion odkryta została w XVI w. przez Portugalczyków. Była wówczas wyspą bezludną. Od XVII w. zaczęli się tu osiedlać Francuzi oraz sprowadzeni z Afryki niewolnicy; później na wyspę przybywali także Hindusi.
Pod względem politycznym jest departamentem zamorskim Francji. Gospodarka wyspy opiera się głównie na rolnictwie. W przyszłości ważnym źródłem dochodów może stać się turystyka zagraniczna, gdyż wyspa odznacza się dużą atrakcyjnością turystyczną.