Seszele

Obszar 444 km2; 70 tys. ludności (1990 r.); 158 osób na 1 km2; stolica Victoria (23 tys. mieszk.; 1989 r.); Kreole, a ponadto Afrykanie, Malgasze i Hindusi; języki urzędowe: angielski i francuski; katolicy 90%; 1 rupia seszelska = 100 centów.

Seszele, leżące na Oceanie Indyjskim u wschodnich wybrzeży Afryki, są archipelagiem złożonym z licznych, lecz niewielkich wysepek. Największe z nich to: Mahe, Praslin, Silhouette, La Digue. Klimat wysp jest podrównikowy morski, dzięki czemu panuje tu bujna roślinność. Naturalną szatę roślinną stanowią lasy równikowe z licznymi endemitami, wśród których wyróżnia się palma seszelska. Znaczną część powierzchni wyspy zajmują plantacje palmy kokosowej, kawy, herbaty i wielu przypraw, zwłaszcza wanilii i cynamonu.
Seszele odkryte zostały w XVI w. przez Portgalczyków. Były wtedy wyspami nie zamieszkanymi. Zaludnione zostały dopiero w XVIII w. przez Francuzów. Na początku XIX w. dostały się pod panowanie Wielkiej Brytanii. Niepodległość uzyskały w 1976 r.
Gospodarka wysp do niedawna opierała się tylko na rolnictwie. W ostatnich latach ważnym źródłem dochodów stała się turystyka, która ma tutaj doskonałe warunki rozwoju (ciepły klimat i morze, duże walory krajobrazowe). W 1989 r. dochody z turystyki zagranicznej stanowiły 35% dochodów państwa, a w obsłudze ruchu turystycznego pracowało ponad 3 tys. osób. Baza turystyczna powiększa się szybko dzięki inwestycjom zagranicznym. W hotelach jest ok. 3,4 tys. miejsc (1989 r.).