Liban

Ten bardzo atrakcyjny turystycznie górzysty kraj leżący nad Morzem Śródziemnym charakteryzuje się odrębnością w stosunku do innych krajów arabskich.

Powierzchnia

Obszar Libanu wynosi 10.4 tys. km2, który administracyjnie podzielony jest na 6 okręgów zwanych muhafaz

Ludność

Liczba ludności Libanu wynosi 3,3 mln ludności. Gęstość zaludnienia to 317 osób na 1 km2

Stolica

Stolicą Libanu jest Bejrut, który zamieszkuje 1.5 mln mieszkańców. Niemal 90% mieszkańców kraju zamieszkuje miasta.

Największe miasta

Największe po stolicy miasta Libanu pod względem ilości mieszkańców:

  • Trypolis 500.000 mieszk.
  • Zahla 200.000 mieszk.
  • Sajda 100.000 mieszk.

Struktura etniczna

Arabowie stanowią 93% mieszkańców Libanu, w tym 10% to uchodźcy z Palestyny. Oprócz tego kraj zamieszkują Ormianie, Kurdowie, Turcy, Turkmeni.

Języki

Językiem arabskim posługuje się 93% mieszkańców, oprócz tego w użyciu przez 6% jest język ormiański, następnie kurdyjski.

Religie, wyznania

Dominują muzułmanie (stanowią 60%), następnie są maronici 24%. Wyznawcy innych religii stanowią 16% libijskiego społeczeństwa.

Struktura zatrudnienia

  • przemysł i budownictwo: 26% czynnych zawodowo Libijczyków
  • rolnictwo i leśnictwo: 23%

Infrastruktura komunikacyjna

Na 100 km2 powierzchni Libanu przypada 3,8 km linii kolejowych. Na 1000 mieszkańców przypadają 182 samochody osobowe

Waluta

Walutą Libanu jest 1 funt libański = 100 piastrów

Turystyka

Oprócz miejscowości zabytkowych, które stanowią przede wszystkim wartość poznawczą, na terenie Libanu powstają (głównie w nadmorskich miejscowościach) nowe ośrodki turystyczne. Nastawione są głównie na turystykę kwalifikowaną: żeglarstwo, narty wodne, nurkowanie, surfing itd. Tego typu ośrodkami turystycznymi są np. miejscowości Dżunie, Tabardża.

Góry Liban to region turystyki letniej i zimowej. Gęsta sieć wsi letniskowych, ośrodków zimowych oraz stacji klimatycznych tworzą na tym obszarze bogatą infrastrukturę turystyczną.

Najważniejszymi miejscowościami turystycznymi w górach Liban są:

  • Faraija ( na wysokości 1890 m n.p.m.)
  • Lakluk (na wys. 1750 m n.p.m.)
  • Bszare
  • Les Cedres (1950 m n.p.m.).

Warto wspomnieć o niewątpliwej atrakcji, jaką jest rezerwat cedrów Cedrus Libani. Znajduje się on na zboczu Dahr el-Chodib, na wysokości pow. 2000 m n.p.m. Rezerwat ten to pozostałość po istniejących tutaj kiedyś lasach. Rezerwat Cedrus Libani to 400 drzew, z których każde liczy sobie od 200 do 1000 lat. Wysokość większości cedrów w rezerwacie sięga 30 metrów.

Z innych atrakcji należy wymienić miasteczko Dajr al-Kamar (863 m n.p.m.). Turyści mogą poznać tutaj typową architekturę muzułmańską. Mieści się tutaj dawna siedziba wielkorządców libańskich. Inną ciekawą miejscowością w górach Liban jest Bajt ad-Din - znajduje się tutaj pałac emirów libańskich.

W zapadlisku Bekaa znajduje się miasto Zahla - uprawiana jest tutaj winna latorośl, miejscowość pełni również funkcje wypoczynkowe.

Na rozwój turystyki zagranicznej w Libanie negatywnie wpływa destabilizacja polityczna i konflikty. Marnowany jest potencjał tego kraju na tym polu, gdyż nawet w okresach spokojnych w kraju dochód z turystyki wynosił 20% PKB. Ta liczba gwałtownie spada w okresach niespokojnych. Większość bazy hotelowej Libanu zlokalizowana jest w Bejrucie.