Tyrol

Austriacki Tyrol to kraj przede wszystkim sportów zimowych, turystyki i alpinizmu. Jest tutaj mnóstwo miasteczek zabytkowych, pielęgnowane są stare obyczaje i folklor. Charakterystyczne w krajobrazie Tyrolu są wysokie góry, na których zalegają lodowce i obszary wiecznego śniegu. Stolicą Tyrolu jest Innsbruck.

Alpy Algawskie

Grosser Krottenkopf, Alpy Algawskie, Austria
Grosser Krottenkopf, Alpy Algawskie, Austria

Alpy Algawskie (z najwyższym Grosser Krottenkopf 2657 m n.p.m.) wyznaczają granicę z Niemcami na północy Tyrolu. Przy samej granicy obszar znajdują się tutaj ośrodki turystyczne Vils, Tannheim i inne. Obszar ten jest dobrze zagospodarowany turystycznie. Alpy Algawskie i Lechtalskie (najwyższy masyw Parseierspitze 3036 m n.p.m.) oddzielone są od siebie doliną rzeki Lech. Tutejsze rejony słyną ze znakomitych warunków narciarskich a najlepsze z nich występują przy przełęczy Arlberg na wys. 1793 m. n.p.m. Ten region turystyczny szczyci się bogatymi tradycjami narciarstwa (centrum szkolenia narciarskiego) oraz silnie rozbudowaną infrastrukturą: schroniska, trasy narciarskie, kolejki i wyciągi. Znany jest ośrodek sportów zimowych Sankt Anton (wys. 1364 m n.p.m.).

Alpy Bawarskie

Kitzbuhel, Austria - mapa tras narciarskich
Kitzbuhel, Austria - mapa tras narciarskich

Alpy Bawarskie wznoszą się na linii granicznej z Niemcami. Nieminger Kette z ośrodkiem turystycznym i uzdrowiskowym Seefeld znajduje się na południu masywu (najwyższy szczyt: Hochplatting 2759 m n.p.m. Na północ od Alp Bawarskich znajduje się łańcuch górski Wettersteingebirge, a na granicy jest szczyt Zugspitze (2963 m n.p.m.). Ośrodek turystyczny Ehrwald (wys. 996 m n.p.m.) połączony jest kolejką linową z Zugspitze (niem. Tiroler Zugspitzbahn) i biegnie potem linią Bayerische Zugspitzbahn do niemieckiego alpejskiego Garmisch Partenkirchen.

U stóp Wettersteingebirge, w malowniczej dolinie Leutascher Ache leży licznie odwiedzana miejscowość Leutasch. Do Alp Bawarskich należy również grupa Karwendelgebirge z najwyższym Birkkarspitze 2749 m n.p.m. oraz jeziorem Achen - największym w Tyrolu (7 km2). Przy jeziorze Achen leżą miejscowości Maurach i Petrisau. Scharnitz (w pobliżu przełęczy o tej samej nazwie), będące centrum alpinizmu.

Po wschodniej stronie doliny rzeki Inn znajduje się masyw Kaisergebirge (El-Imauer Halt 2344 m n.p.m. - najwyższy szczyt). Alpiniści upodobali go sobie do wspinaczek. Schroniska górskie i ośrodki turystyczne znajdują się tutaj licznie. Z miejscowości turystycznych należy wymienić Kossen , Snakt Johann in Tirol. Alpy Kitzbühelskie, dzięki łagodnym dobrze zagospodarowanym stokom, w sezonie zimowym są liczne odwiedzane przez narciarzy. W centralnym Tyrolu znajduje się najwięcej ośrodków turystycznych, m.in.:

 • Kitzbuhel
 • Sankt Johann in Tirol
 • Kirchberg
 • Westendorf
 • Ellmau
 • Muhtal i Auffach (w dolinie Wildschonau)

Alpy Centralne

Po południowej stronie doliny rzeki Inn znajdują się Alpy Centralne i zajmują obszar aż do granicy z Włochami. Charakterystycznym dla Alp Centralnym jest surowy, polodowcowy krajobraz z obszarami wiecznego śniegu. Alpy Centralne podzielone są na grupy dolinami przepływających tutaj dopływów Innu. Ośrodki turystyczne austriackich Alp Centralnych znajdują się w dolinie rzeki Trisanna, Paznaun. Największe ośrodki turystyczne tego rejonu Austrii to:

 • Kappl
 • Ischgl
 • Paznaun
 • Mathon
 • Galtür (biegnie tędy turystyczna trasa widkowa Silvretta-Hochalpenstrasse z Paznauntal do doliny Montafon w Vorarlbergu)

Alpy Oetztalskie

Alpy Oetztalskie (najwyższy szczyt: Wildspitze 3768 m n.p.m.) biegną między górnym biegiem Innu i doliną Oetz. Górne partie Alp Oetztalskich pokryte są lodowcami, z których największym jest Gepatschferner. Obszary wiecznego śniegu tworzą przez cały rok warunki do uprawiania narciarstwa. Dolina Kauner z jeziorem Gepatsch (zapora wodna, elektrownia w Prutz) oraz dolina Pitz wchodzą w głąb masywu górskiego. Najpopularniejszym w Tyrolu ośrodkiem narciarskim jest Solden (na wys. 1362 m n.p.m.) - turyści odwiedzają to miejsce przez cały rok. Wyżej położone są ośrodki narciarskie Vent i Obergurgl (odpowiednio: 1896 m n.p.m. oraz 1927 m n.p.m.). Na wysokości 2150 m n.p.m. położona jest stacja sportów zimowych Hochgurgl - znajduje się przy drodze do Włoch prowadzącej przez przełęcz Timmelsjoch na wysokości 2509 m n.p.m. Po wschodniej stronie znajdują się Alpy Stubaiskie, których najwyższym masywem jest Zuckerhutl - 3507 m n.p.m. Ośrodki turystyczne Neustift im Stubaital, Fulpmes, Ranalt cieszą się dużą popularnością.

Dolina Innu

Dolina Innu, którą biegną ważne trakty komunikacyjne, bogata jest w atrakcje turystyki poznawczej. To gęsto zaludniony obszar Austrii charakteryzujący się łagodnym klimatem. Jest tutaj wiele zabytkowych miejscowości, w których zobaczyć można stare kościoły, zamki i klasztory. Ośrodki narciarskie znajdują się w górnym biegu rzeki Inn, przy granicy ze Szwajcarią. Najważniejszymi ośrodkami turystycznymi doliny Innu są: Ladis, Ried in Oberintal, Serafus, Ladis. Miejscowość Nauders znajduje się przy drodze wiodącą przełęczą Reschen do Włoch. To popularny ośrodek narciarski. Landeck z zamkiem z XIII wieku znajduje się niżej z biegiem rzeki. W miasteczku Stams oglądać można zabytkowy barokowy zespół klasztorny z XVII wieku (klasztor założony był już w XII w.).

Lienz

Lienz to główne miasto Tyrolu Wschodniego. Znajduje się przy ujściu rzeki Isel do rzeki Drawy. Lienz leży na wysokości 670 m n.p.m.

W czasach rzymskich osada nosiła nazwę Aquntun. Prawa miejskie Lienz uzyskał w 1252 r. Kataklizm naturalny (osuwisko) zniszczyło doszczętnie miasto w XV w.

Lienz jest małym miasteczkiem, w którym można zobaczyć pochodzący z XV w. zabytkowy kościół i zamek z XVI w. Ponieważ przez Lienz prowadzi do masywów Glockner i Venediger (najwyższe masywy Wysokich Taurów) ma ważne znaczenie dla turystyki.

Historia

W 1363 r. Tyrol drogą dziedzictwa (przekazany przez hr. Małgorzatę Maultasch) stał się własnością Habsburgów. W okresie napoleońskim, w 1805 r. (po bitwie pod Austerlitz), przypadł Bawarii, w 1809 r. został podzielony między Bawarię, Włochy i francuskie prowincje iliryjskie, w 1814 r. powrócił do Austrii. W 1919 r. na mocy traktatu w Saint Germain południową część Tyrolu otrzymały Włochy13. Spowodowało to oddzielenie Tyrolu Wschodniego od pozostałej części kraju.