Bretania - subregion turystyczny Francji

Dwoma wielkimi subregionami turystycznymi Francji są region bretoński oraz paryski.

Subregion bretoński Francji przebiega od ujścia rzeki Vilaine do półwyspu Normandzkiego (Contentin). Rennes to główny ośrodek miejski w tej części kraju. Rennes jest dawną stolicą Bretanii. Zachowały się tu megality i obeliski kamienne sprzed 5.000 lat. Architektura świecka i sakralna jest bardzo różnorodna. Dorobkiem kulturalnym jest kultywowany tutaj folklor.

Kanały łączące kanał La Manche z Oceanem Atlantyckim, Saint-Malo z La Roche-Bernard, wykorzystujący system rzek Rance i Vilaine zostały zagospodarowane turystycznie. W tej części Francji dobrze funkcjonuje system komunikacyjny, czemu sprzyjają dobrze rozwinięte sieci dróg kolejowych i dróg.

Lotniska:

  • Brest
  • Lorient
  • Ouimper
  • Nantes
  • Rennes
  • Saint-Brieuc
  • czynne w okresie letnim lotnisko Dinard, które obsługuje ruch turystyczny z Anglii i wyspy Jerseyutrzymujące połączenie z Anglią i wyspą Jersey

Port Cherbourg jest głównym morskim portem pasażerskim w tym rejonie Francji. Odchodzą stąd statki w kierunku Skandynawii i Wielkiej Brytanii.

Baza noclegowa Bretanii to przede wszystkim kempingi oraz domy do wynajęcia. Brytyjczycy są największą grupą cudzoziemców zamieszkującą tą część Francji. Porty żeglarskie sprzyjają rozwojowi sportów wodnych (Saint-Malo, Port-la-Foret, La Trinite-sur-Mer).

Najbardziej interesujące miejscowości turystyczne Bretanii:

Największe w północnej Bretanii kąpielisko Dinard. Plaże, hotele, kempingi. Dobrze rozwinięta turystyczna infrastruktura towarzysząca, również całoroczna. W miesiącach letnich, lipcu i sierpniu, bretońskie Dinard odwiedza 80.000 turystów. 1/4 tej liczby to cudzoziemcy (w przewadze Brytyjczycy). Od lat 80-tych XX wieku turyści przybywają w rejon Dinard również zimą.

Kąpielisko z piaszczystymi plażami Carnac. Atrakcją jest tworząca morze wewnętrzne zatoka Morbihan, na której jest 200 wysepek. Linia brzegowa zatoki Morbihan to jeden z piękniejszych krajobrazów Bretanii. Okolice Carnac to również (największe w całej Europie) skupisko megalitów (ponad 3.000 kamieni) sakralnych oraz grobowych. Baza hotelowa i komplementarna w tym rejonie jest bardzo rozbudowana. Kolejną miejscowością turystyczną jest Sainte-Anne-d'Auray. Przybywają tutaj głównie pielgrzymki do sanktuarium Św. Anny, która jest patronką Bretanii. Sainte-Anne-d'Auray przyjmuje rocznie ponad milion pielgrzymów i turystów.

Kąpielisko oraz miasto portowe Saint-Malo położone jest przy ujściu rzeki Rance. Elektrownia wodna na rzece Rance złożona jest z 24 turbin, której łączna moc wynosi 260 MW. Ciekawostką jest, że do napędu turbin wodnych wykorzystuje się różnicę poziomu wody między przypływami a odpływami - różnica ta przy ujściu rzeki RRance wynosi aż 14 metrów. Elektrownia wodna jest atrakcją turystyczną Saint-Malo - można ją zwiedzać. Miasto (starą jego część) otacza warowny mur z basztami oraz bramami (pochodzą XIII-XV wieku).

Opactwo benedyktyńskie Le Mont-Saint-Michel założone w 966 roku w miejscu, w którym wcześniej funkcjonowało oratorium z VIII w. Opactwo do XVI wieku było rozbudowywan. Le Mont-Saint-Michel jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów zakonnej architektury epoki średniowiecza w Europie. Odwiedzany przez ponad 1.5 mln turystów rocznie klasztor usytuowany jest na skalistej wyspie, która połączona jest ze stałym lądem groblą. Le Mont-Saint-Michel to obiekt kultu religijnego.