Lazurowe Wybrzeże

Turystyka na Lazurowym Wybrzeżu rozwijała się już w XVIII wieku, kiedy podróżowali tam Niemcy, Rosjanie i Anglicy z wyższych sfer. Region ten znany był z infrastruktury uzdrowiskowej - przez cały rok przybywali tam na leczenie chorzy na gruźlicę. Po zakończeniu I wojny światowej ruch turystyczny na Lazurowym Wybrzeżu przeniósł się na miesiące letnie.

Saint-Tropez

W Saint-Tropez i okolicach, za sprawą wysokich cen, odpoczywają głównie sławy światowego sportu, biznesu i sztuki. W regionie Saint-Tropez przeważają hotele i obiekty noclegowe przeznaczone dla zamożnych gości. Port Grimaud jest miniaturą Wenecji - to osiedle wybudowane w latach 60-tych, przeznaczone dla bogatej klienteli.

Cannes

Należące do jednego z najbardziej rozbudowanych ośrodków turystycznych Cannes charakteryzuje się świetnie rozwiniętą bazą hotelową, mnogością luksusowych, bajecznie drogich domów należących do gwiazd showbusinessu i sportu.

W Cannes do dyspozycji żeglujących turystów oddano kilka portów jachtowych, które mogą przyjąć nawet 10.000 jachtów, również dużych jednostek morskich. Mnogość portów i marin powoduje, że Cannes jest głównym portem jachtowym Francji. Cannes jest również ośrodkiem turystyki kongresowej. W Cannes odbywają się znane festiwale i targi, które co roku ściągają tysiące turystów.

Nicea

Kolejnym ważnym ośrodkiem turystyki, nie tylko na Lazurowym Wybrzeżu czy we Francji, ale dla turystów z całego świata, jest Nicea. Bogata w zabytki pochodzące z okresu od III wieku n.e., muzea (np. Muzeum Matisse).

Nicea dysponuje imponującą liczbą ponad 2000 hoteli, które oferują przyjezdnym ponad 12 tys. pokoi. Bazę noclegową Nicei stanowią też kempingi. Nicea posiada port jachtowy. Francuskie Alpy południowe w okolicach Nicei w latach 70-tych XX wieku postanowiono zagospodarować na potrzeby turystyki zimowej.

Każdego roku do Nicei przyjeżdża około 2 mln turystów, z czego zdecydowana większość odwiedza to miasto latem (głównie w sierpniu). Nicejskie targi książki, ale też inne imprezy międzynarodowe (np. słynny karnawał nicejski) są innymi atrakcjami turystycznymi, które przyciągają odwiedzających w ciągu całego roku.

Nicea to główny port lotniczy i morski na trasie podróży w stronę Korsyki czy Monako. Co roku przez lotnisko w Nicei przewija się ok. 2 mln turystów, natomiast port morski staje się częścią podróży dla prawie 0,5 mln pasażerów w ciągu roku.