Paryż, atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca

Paryż to jeden z największych ośrodków turystyki krajoznawczej (kulturalnej) i kongresowej na świecie.

Od XVII wieku Paryż uznawany był przez niektóre środowiska za stolicę świata. To właśnie Paryż jest jednym ze światowych centrów rozrywki. Na miano to Paryż zasługuje m.in. dzięki licznym kabaretom i rewiom, teatrzykom rewiowym. Paryż to obok Londynu i Nowego Yorku największe centrum światowej mody i stylu. W Paryżu jest ponad 80 muzeów, powyżej 50 teatrów, światowej sławy opera paryska i wiele sal koncertowych.

Ile de la Cite, wyspa na Sekwanie, Paryż
Ile de la Cite, wyspa na Sekwanie, Paryż

Zabytki Paryża

Najstarsze zabytki Paryża pochodzą z okresu galo-rzymskiego. Są to m.in. pozostałości amfiteatru z I wieku oraz term z II wieku. Najbardziej znane, najstarsze zabytki Paryża usytuowane są na wyspie będącej kolebką Paryża, Ile de la Cite a także na obu brzegach Sekwany. Wybudowano tam wiele kościołów i klasztorów, które przez późniejsze lata wielokrotnie przebudowywano. Są to m.in. opactwa St. Germain des Pres (V, XI-XII, XVI wiek), St. Germain l'Auxerrois (VII, XII-XVI, XVIII wiek).

Katedra Notre-Dame, Paryż
Katedra Notre-Dame, Paryż
Hotel des Invalides, Paryż
Hotel des Invalides, Paryż
Centrum Pompidou
Centrum Pompidou

Filip II August w drugiej połowie XII wieku nowe dzielnice Paryża po obu brzegach Sekwany otoczył murami. To był początek budowy zamku Luwr. Na wyspie Ile de la Cite postawiono uchodzące za najpiękniejsze budowle gotyckie: Katedra Notre-Dame (druga połowa XII w. druga połowa XVIII w.) i Sainte-Chapelle (1246 r.) w obrębie pałacu królewskiego. Z późnego gotyku do dziś zachowały się między innymi budowle Hotel de Sens (budowana od 1474 roku) i Hotel de Cluny (budowana od 1485 roku).

Przebudowa Luwru i budowa Hotel des Invalides miały miejsce w XVIII wieku. Te przedsięwzięcia uchodzą za wielkie dzieła klasycyzmu barokowego.

Na wyspie św. Ludwika wybudowano liczne pałace, np. Hotel Lambert. W tym okresie stolica Francji - Paryż - zyskała nowe akcenty zabudowy miejskiej, np. plac Vendóme lub Pola Elizejskie (powstały w 1676 roku, przekształcone zostały w w XVIII wieku).

W XVIII w. w Paryżu powstały liczne rokokowe pałace, np. pałac Elizejski (1718 r.).

O wiele monumentalnych budowli Paryż wzbogacił się w okresie I Cesarstwa. Powstały wtedy m.in. Świątynia Sławy La La Madelaine (wybudowana w 1806 roku), gmach Giełdy (wybudowany w 1808 roku), ale również łuki triumfalne: na placu de Gaulle'a (powstawał w latach 1806-1836) oraz du Carrousel (1806 rok). W tym okresie powstała również kolumna z posągiem Napoleona I na placu Vendóme.

Historyzm i eklektyzm miały znaczący wpływ na XIX wieczną architekturę Paryża. Liczne pałace, kamienice i kościoły (m.in. Sacre Coeur na Montmartre, budowany od 1875 roku) oraz Opera (budowana w latach 1861-1875) to jedne z obiektów, które powstały w tym okresie. Druga połowa XIX wieku to powstające w Paryżu ogrody i parki (np. Lasek Buloński).

Na przełomie XIX i XX wieku w Paryżu pojawiły się budowle wykorzystujące nowoczesne, jak na owe czasy, konstrukcje żelbetowe i stalowe. Sztandarowym przykładem takiej nowoczesnej na owe czasy budowli jest wieża Eiffela (powstawała w latach 1887-1889), Theatre des Champs Elysees (budowana w latach 1910-1913).

Pałac Chaillot i Muzeum Sztuki Współczesnej to budowle związane z Wystawą Powszechną Sztuki i Techniki w 1937 roku. Są one dobrym przykładem budownictwa międzywojennego w Paryżu.

Architekturę współczesną Paryża reprezentują m.in.:

  • gmach UNESCO (budowa w latach 1953-1958 r.),
  • Ośrodek Sztuki i Kultury im. George'a Pompidou (1977 r.)
  • dzielnica Defense, nazywana też "Manhattanem nad Sekwaną" (powstawała w latach 1956-1980 r.),
  • wreszcie architekturę „dnia jutrzejszego" — Cites des Sciences et de Industrie ze słynną salą projekcyjną "Geode" (sala projekcyjna z półkolistym sklepieniem)
  • piramidy przed Luwrem (lata osiemdziesiąte XX wieku).

Najsłynniejszymi nie tylko w Paryżu, ale na świecie muzeami są przede wszystkim Luwr, oraz położony w granicach tzw. Wielkiego Paryża Wersal.

Paryski Luwr, muzeum
Paryski Luwr, muzeum

Muzeum w Luwrze

Muzeum w Luwrze mieści się w wielkim kompleksie budowli pałacowych i należy do najbogatszych na świecie. Spośród licznych arcydzieł sztuki do najbardziej znanych należą: Wenus z Milo i Nike z Samotraki oraz Mona Liza Leonarda da Vinci.

Wersal

Wersal
Wersal

Wersal - zespół pałacowo-ogrodowy znajdujący się 29 km od centrum Paryża. Przez lata Wersal był stolicą Francji - to tutaj w latach 1682-1789 mieściła się rezydencja monarchów francuskich, w latach późniejszych również niektórych rządów (np. w czasach Komuny Paryskiej).

28 czerwca 1919 r. w Zwierciadlanej Galerii podpisano kończący I Wojnę Światową traktat wersalski (Ignacy Paderewski i Władysław Grabski podpisali go z ramienia Polski).

Wersal to zespół składający się z głównego gmachu pałacowego (wnętrza o wielkim przepychu), rozległych ogrodów w stylu francuskim oraz angielskim (kaskady i fontanny, mnogość rzeźb ogrodowych), pałacyków Trianon oraz wiejskiego gospodarstwa (Hameau) Marii Antoniny.

Muzeum Orsay w Paryżu
Muzeum Orsay w Paryżu

Muzea w Paryżu

Oprócz wyżej wymienionych muzeów w Luwrze i Wersalu w Paryżu znajdziemy wiele innych, bardzo zróżnicowanych tematycznie ośrodków muzealnych, bogatych w zbiory. Są to muzea biograficzne, historyczne, sztuki, etnograficzne, ale również dzielnicowe muzea osobliwości, np. słynne muzeum figur woskowych.

Warto zwrócić uwagę na jedno z nowszych muzeów, charakteryzujące się oryginalnym wystrojem wnętrza - chodzi o placówkę muzealną utworzoną w budynku dworca kolejowego Orsay. Eksponowana w nim jest sztuka przełomu XIX i XX wieku.

Cmentarz Pere-Lachaise, Paryż
Cmentarz Pere-Lachaise, Paryż

Cmentarz Pere-Lachaise w Paryżu

Miejscem szczególnie często odwiedzanym w Paryżu jest cmentarz Pere-Lachaise. To jeden z bardziej znanych cmentarzy na świecie. Spoczywają tutaj m.in. Jim Morrison, wokalista zespołu The Doors, ale również Polacy. Na cmentarzu Pere-Lachaise znaleźć można około 70 grobów znanych Polaków. Najbardziej znanym Polakiem, którego grób znajduje się na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu, jest Fryderyk Chopin.

140 Rue du Bac, cel wielu pielgrzymek do Paryża
140 Rue du Bac, cel wielu pielgrzymek do Paryża

Sanktuarium pielgrzymkowe w Paryżu

Katolicy z całego świata przy okazji wizyty w Paryżu często odwiedzają ulicę 140 Rue du Bac. Tutaj znajduje się sanktuarium pielgrzymkowe, relikwiarz św. Katarzyny Laboure z kaplicą Cudownego Medalika. Ruch turystyczny do tego miejsca to około 1 milion pielgrzymów w ciągu roku.

Kabaret Moulin Rouge w Paryżu (Czerwony Młyn)
Kabaret Moulin Rouge w Paryżu (Czerwony Młyn)
Dzielnica Montmartre
Dzielnica Montmartre

Niepowtarzalny nastrój Paryża jako jedna z atrakcji turystycznych stolicy Francji

To, na co od razu zwracają uwagę turyści z całego świata odwiedzając Paryż, to specyficzny, niepowtarzalny klimat tego miasta. Stolica Francji charakteryzuje się niepowtarzalnym nastrojem, a każda dzielnica Paryża ma swój urok i swój klimat. Można tu wymienić np. paryską Dzielnicę Łacińską czy Montmartre, albo miejsca takie, jak plac Pigalle (szczególnie nocą), Pola Elizejskie, Lasek Buloński, poszczególne ulice Paryża i place targowe. Walory te są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Paryża.

Nie bez znaczenia jest życzliwość Paryżan, którzy od wieków przyzwyczajeni są do tego, że ich miasto gości miliony turystów z całego świata co roku. Dzięki temu każdy turysta szybko poczuje się w Paryżu jak u siebie.