Wybrzeże Francji

Wybrzeże Francji, z oczywistych przyczyn, dzielimy na Wybrzeże Atlantyckie i Wybrzeże Śródziemnomorskie.

Wybrzeże Atlantyckie Francji

Turystyczny region Wybrzeża Atlantyckiego Franci rozciąga się od ujścia rzeki Vilaine do granicy hiszpańskiej. obejmuje Armorykę, Basen Paryski i Akwitanię.

Akwitania to nizinny obszar, który podnosi się na północnym-wschodzie w stronę Masywu Centralnego, natomiast na południu w stronę Pirenejów. W południowo-zachodniej części Akwitanii rozciąga się piaszczysta nizina Landów, która kończy się pasmem wysokich wydm nad Zatoką Biskajską.

Klimat w regionie Akwitanii jest umiarkowany, ciepły, charakteryzujący się bardzo łagodną zimą, latem z upałami oraz dużą ilością opadów. Landy, które zostały zalesione w XIX wieku sosnami, stworzyły jeden z największych we Francji obszarów leśnych. Część północno-wschodnia Akwitanii to skrasowiały płaskowyż, na którym znaleźć można liczne groty i jaskinie. Występują one najczęściej wzdłuż rzeki Vesere i Beune. Znana jest np. jaskinia Lascaux - to właśnie w jaskini Lascaux odkryto ryty i malowidła naskalne z paleolitu (do odkrycia tego doszło w 1940 roku). Podobne dzieła człowieka znaleziono również w jaskini Font-de-Gaume oraz Les Combarelles.

Na terenie Akwitanii wyróżnić można 5 subregionów:

 • Dolna Loara
 • Wandea
 • Charente
 • Landy
 • Vascongadas (Kraj Basków).

Miejscowości La Baule, Le Pouliguen oraz Pornichet tworzą "aglomerację turystyczną. W rejonie tym panują wspaniałe warunki plażowania. Pod tym względem wyróżniają się plaże miejscowości La Baule. Turystyka w tym rejonie rozwija się już od XIX wieku. Miejscowość La Baule powstała w roku 1879 i była projektowana jako kąpielisko wysokiego standardu. Baza hotelowa w La Baule to ponad 2.000 pokoi hotelowych. Do dyspozycji turystów jest na tym terenie bardzo urozmaicona turystyczna infrastruktura towarzysząca. Latem do La Baule przyjeżdża ponad 100 tys. turystów. Są to przede wszystkim Brytyjczycy. La Baule od początku lat 90-tych XX wieku jest też ośrodkiem turystyki kongresowej.

Port rybacki i kąpielisko Les Sables d'Olonne to Atrakcyjne tereny plażowe. W latach 20-tych XIX wieku rozpoczął się w Les Sables d'Olonne rozwój turystyki. Baza hotelowa miejscowości to ponad 1000 pokoi w hotelach. Infrastrukturę turystyczną stanowią ponadto kempingach, tereny sportowe, port o pojemności 1000 jednostek pływających. Latem odwiedza to miejsce około 150.000 turystów co roku.

La Rochelle jest głównym ośrodkiem turystyki żeglarskiej w tym subregionie. Mieści się w La Rochelle stocznia i port jachtowy na 6000 jachtów. Z zabytków architektury należy wymienić średniowieczne obwarowania z XIV wieku, które zachowały się tutaj we fragmentach oraz szereg budowli renesansowych. W La Rochelle odbywają się Międzynarodowe spotkania sztuki współczesnej, które znane są w całym świecie.

Największą miejscowością turystyczną i uzdrowiskową we Francji na Wybrzeżu Atlantyckim jest Biarritz. Położona jest ona w sąsiedztwie krainy Vascongadas. Turystyka w Biarritz zaczęła się rozwijać po roku 1855 - wtedy powstała tutaj rezydencja Villa Eugene - dla cesarzowej Eugenii i Napoleona III. Królowa angielska Wiktoria ze swoim synem Edwardem III zapoczątkowali przyjazdy zimowe do Biarritz. W późniejszym okresie przybyli tu Rosjanie i Hiszpanie z królem Alfonsem XIII. Miejscowe solanki od roku 1893 zaczęły być wykorzystywane w celach leczniczych. W latach kryzysu lat 30-tych XX wieku oraz w czasie trwania hiszpańskiej wojny domowej rozwój turystyki w tym regionie został zatrzymany. Dopiero w połowie lat 50-tych XX wieku, za sprawą Ernesta Hemingway'a oraz Irwina Shaw'a, miejsce to powróciło jako cel podróży dla wielu turystów z regionu i Europy. Hotele w Biarritz (których jest tutaj ponad 100) dysponują 4.000 pokojami. Biarritz ma rozwiniętą turystyczną infrastrukturę towarzyszącą: centrum kongresowe o pojemności 6.000 miejsc, kasyno gry. Do Biarritz co roku przyjeżdża około 200.000 turystów. 8% z tej liczby to przyjazdy w czasie zimy. Biarritz jest popularne wśród Hiszpanów i Anglików (stanowią około 30% przyjezdnych). Lotnisko w Biarritz latem obsługuje ponad 200.000 pasażerów.

Wybrzeże Śródziemnomorskie Francji

Ten region turystyczny Francji rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Zajmuje powierzchnię od granicy hiszpańskiej do włoskiej. Charakterystyczne są tutaj gorące, suche lato i łagodna, wilgotna zima. Woda latem osiąga ponad 20°C, zimą temperatura wody spada do 12°C.

Występująca na Wybrzeżu Śródziemnomorskim roślinność to typ śródziemnomorski. Subregionami turystycznymi Wybrzeża Śródziemnomorskiego Francji są:

Wybrzeże Langwedocji - Roussillon (długość 180 km) zaczęło być wykorzystywane do celów turystycznych od lat 60-tych XX wieku. Spowodowane to było brakiem rozwiniętej szaty roślinnej, natomiast podmokłe tereny sprzyjały rozwojowi insektów, przede wszystkim uciążliwych komarów. Zagospodarowywanie Wybrzeża Langwedocji rozpoczęło się w latach 60-tych XX wieku. Powstały tu tzw. jednostki turystyczne:

 • Saint-Cyprien ze 130 tysiącami miejsc noclegowych
 • Leucate-Le Barcares dysponujące 90.000 miejsc noclegowych
 • Gruissan (80 tys. miejsc noclegowych)
 • ujście Aude (ponad 80.000 miejsc noclegowych
 • przylądek Agde (około 70 tys.),
 • oraz będąca główną miejscowością turystyczną subregionu Wybrzeża Langwedocji: La Grande-Motte ze 120 tysiącami miejsc noclegowych

Każda z wymienionych jednostek turystycznych dysponuje zespołem portów jachtowych, z których każdy jest w stanie pomieścić około 1.000 jednostek pływających. W rozwoju turystyki w subregionie ważną rolę pełni Kanał Południowy. Dzięki niemu możliwa jest żegluga jachtem z Atlantyku na Morze Śródziemne. W ciągu roku Wybrzeże Langwedocji odwiedzane jest przez 1.5 mln turystów.

Inne ważne miejscowości turystyczne subregionu to:

Jeden z lepiej zachowanych średniowiecznych zespołów urbanistycznych w Europie: Carcassonne. Zespół urbanistyczny Carcassone złożony jest z La Cite (warowne miasto górne, które powstawało od VI do XII wieku), oraz założonego w roku 1247 miasta dolnego.

Prades. W Prades słynny hiszpański wiolonczelista i dyrygent Pablo Casals zainicjował międzynarodowy festiwal muzyczny, a właściwie cały cykl różnych konkursów muzycznych i festiwali.

Dawna stolica królów Majorki Perpignan, której atrakcją turystyczną są zabytki z okresu od XI do XVI wieku. Znajdujące się około 5 km od centrum Perpignan lotnisko umożliwia komunikację z Londynem, Manchesterem, lotniska w Perpignan można dostać się do Paryża, Londynu, a w sezonie turystycznym również na Baleary.

Historyczna kraina Owernia to również warty wymienienia region turystyczny.