Achaja

Achaja jest górzystą krainą nad zatoką Koryncką i zat. Patras. Jonowie zamieszkiwali ją w starożytności. Dopiero potem Achaję zasiedlili Achajowie.

Patras - jeden z ważniejszych portów Grecji zachodniej, to główne miasto Achaji. Stąd odchodzą w różne strony świata ładunki cytrusów, wina i rodzynek, z których słynie Achaja. Patras jest równocześnie największym miastem Półwyspu Peloponez. To ośrodek przemysłowy i turystyczny. Starożytne miasto Patras odegrało najważniejszą rolę w czasach Imperium Rzymskiego - już wtedy był tutaj port, rozwijały się handel oraz rzemiosło. Do dziś zachowane są ruiny odejonu rzymskiego oraz twierdzy wenecko-tureckiej.

Miasto Rion znajduje się nad wąską na 2 kilometry cieśniną u wlotu do Zatoki Korynckiej - tutaj znajdują się zabytkowe weneckie twierdze.

Miasteczko portowe Egion nad Zatoką Koryncką to w czasach starożytnych - główne miasto Achai. W górach okalających Egion wybudowane zostały osławione klasztory na zboczu stromościennej doliny rzeki Wuraikos.

Znaną miejscowością turystyczną jest Kalawrita - to baza wypadowa dla wycieczek do punktu widokowego na górze Chelmos. Inne miejscowości to Megaspileon (założona w IV wieku, odbudowywana w XVII i XX wieku), Aija Ławra (X w., w 1821 roku ośrodek powstania przeciwko Turkom).