Argolida - region Grecji

W epoce mykeńskiej Argolida stanowiła centrum polityczne i gospodarcze Achajów. W Argolidzie znajdują się ośrodki mykeńskiej kultury. Zwiedzać można ruiny warowni, ruiny zamków królewskich w Mykenach. Tutaj słynne są przede wszystkim Lwia Brama a w bliskim sąsiedztwie zamku Grób Agamemnona.

Tyryns kojarzy się z murami "cyklopimi" zbudowanymi z ogromnych bloków skały. Argos, stolica Argolidy od VII w. p.n.e., jest jednym z najstarszych miast krainy. Argos było znaczącym się politycznie, kulturalnie i gospodarczo miastem. W Argos powstała szkoła rzeźbiarska.

Nad Zatoką Argolidzką leży miasto portowe Nafplion (w starożytności używano nazwy Nauplia). Nafplion było w latach 1829-1834 pierwszą stolica nowożytnej Grecji oraz głównym środkiem Argolidy. Twierdza wenecko-turecka w Nafplion znajduje się na wysokim na 215 m n.p.m. wzniesieniu.

Na wschód od Nafplion, w kierunku Zatoki Sarońskiej, swoją lokalizację mają wykopaliska Hieron z Epidaurus. To najsłynniejsze w Grecji miejsca kultu Asklepiosa. Tutaj znajduje się tu najlepiej zachowany teatr grecki z IV w. p.n.e. o pojemności 17.000 widzów, stadion i łaźnia.