Ateny: atrakcje turystyczne, historia, zabytki

Według mitologii, pierwszym królem Aten oraz budowniczym Akropolis ateńskiej był syn Gai, Kekrops. Tezeusz w 1130 r. p.n.e. połączył wszystkie gminy w okolicy w jedno miasto.

Panatenaje to największe i najstarsze święto ogólnoateńskie, które ma świadczyć o tradycji kultu Ateny w tym mieście. 

W swych dziejach Ateny przechodziły różne formy ustroju państwowego. Końcowym etapem ewolucji ustroju państwowego Aten była demokracja oparta na niewolnictwie, która zapanowała w 510 roku przed naszą erą za panowania Klejstenesa. Ateny zdobyły panowanie w Grecji po wojnach perskich. Ówczesnym głównym portem Aten był Pireus, położony 7 km od miasta.

Akceleracja rozwoju Aten miała miejsce za czasów Peryklesa. Sparta przejęła od Aten hegemonię w Grecji po wojnie peloponeskiej. Ateny za czasów panowania Macedonii, następnie Rzymu były centrum artystycznego i naukowego rozwoju cywilizacji.

Upadek Aten nastąpił w okresie Bizancjum. Nastąpiło rozwiązanie Akademii Platońskiej (w roku 529), a większość zabytków ateńskich znalazło się w Konstantynopolu. XII wiek to kolejne ożywienie rozwoju Aten - to okres lennego Księstwa Aten, którego całkowity rozkład nastąpił pod rządami Turcji. W latach 1829-1834 rolę stolicy Grecji przejął Nafplion, którą na powrót Ateny odzyskały w roku 1834.

Ateny i Pireus tworzą w dniu dzisiejszym największą aglomeracją miejską w Grecji. Jest to centrum przemysłowe Grecji i główny węzeł komunikacyjny (lotniska, porty). Ateny to ośrodek kulturalno-naukowy Grecji: muzea, teatry, uniwersytet, założona w 1836 roku Akademia Nauk. Ateny są głównym ośrodkiem turystycznym w kraju. Nowożytne Śródmieście Aten znajduje się między Akropolem (157 m n.p.m.) a Likawitos (278 m n.p.m.). Plac Omonia (plac Zgody) w Atenach stanowi centrum miasta. Stąd promieniście rozchodzą się trzy główne arterie komunikacyjne Aten.

Akropol, Partenon, Erechtejon, Świątynia Nike i Propyleje - unikatowe zabytki kultury starożytnej

Partenon, Ateny
Partenon, Ateny
Ruiny Agory
Ruiny Agory

W Atenach możemy podziwiać zabytki kultury starożytnej. Są to m.in. Akropol z potężnymi ruinami Partenonu, Świątynia Nike, Erechtejon, Propyleje oraz Teatr Dionizosa, Odejon Herodesa Attyka, pomnik Lizykratesa.

Ruiny Agory oglądać można na północny-zachód od Akropolu. W centrum starożytnych Aten znajdziemy portyk Attalosa króla Pergamonu z II w. p.n.e. a także Tezejon. Kierując się na wschód od Agory Rzymskiej znajdują się Biblioteka Hadriana i Wieża Wiatrów.

W dawnej dzielnicy Aten: Hadrianopolis zabytki takie, jak Luk Hadriana, Świątynia Zeusa Olimpijskiego.

Pierwsza nowożytna olimpiada odbyła się na miejscu zwanym Stadion Panatenajski, którego restauracja i rekonstrukcja została przeprowadzona w 1896 roku.

Mała Metropolia jest najstarszym zachowanym w Attyce kościołem z okresu bizantyjskiego, pochodzące z IX wieku oraz XI i XIII wieku.

W Atenach licznie reprezentowane są zabytkowe gmachy XIX wieczne w stylu klasycystycznym. Są to Akademia Nauk, Uniwersytet, Politechnika, Narodowe Muzeum Archeologiczne, Biblioteka Narodowa, Stary Zamek (w którym obecnie znajduje się Parlament), Pałac Królewski oraz Zapion (pawilon wystawowy). Plaka to rozrywkowa dzielnica Aten zlokalizowana pod Akropolem.

Pireus to główny port Aten, który położony jest na południowy-zachód od centrum miasta. Port Pireus pochodzi z czasów Temistoklesa. Już za czasów jego panowania był bardzo ważny dla basenu Morza Śródziemnego. Rzymianie w 86 roku p.n.e. zburzyli go. Do dziś zachowane są pozostałości Długich Murów, które łączyły port Pireus z Atenami. Z okresu tego zachowały się również ruiny teatrów, świątyń oraz budynków portowych. W dniu dzisiejszym Pireus to duży port i ośrodek przemysłowy. Dzięki portowi jachtowemu Zea jest to również ośrodek turystyczny.

Riwiera Attycka

Przylądek Sunion
Przylądek Sunion

Riwiera Attycka to ciągnący się do przylądka Sunion pas świetnie zagospodarowanego turystycznie obszaru. Są tutaj plaże, plaże, infrastruktura umożliwiająca uprawianie sportów wodnych, korty tenisowe, pola golfowe, tory wyścigowe. W rejonie tym jest wiele restauracji, klubów, pubów i lokali.

Na Riwierze Attyckiej wyróżnić można następujące ośrodki turystyki:

  • Nowy i Stary Faleron
  • Glifada
  • Wula-Kawuri
  • Wuliagmeni
  • Warkiza
  • Lagonisi

Skalisty przylądek Sunion, który wznosi się na wysokość 60 m n.p.m. - oglądać tutaj można ruiny zabudowy militarnej oraz świątyń Posejdona i Ateny. Na północy od przylądka Sunion ciągnie się obszar, na którym znajduje się kilka ciekawych miejscowości z dobrą infrastrukturą turystyczną. To przede wszystkim miejscowości portowe oraz kąpieliska takie, jak Lawrion, Porto Rafti, Luca.

Ośrodki wypoczynkowe w górach Hymet, Pantelikon, Parnes to bardzo ciekawe propozycje dla turystów - cechuje je bogata i różnorodna baza turystyczna.

Maraton leży na północy od Aten - tutaj rozegrała się w 490 roku p.n.e. bitwa między Grekami i Persami.

Udając się w kierunku zachodnim z Aten, przy "świętej drodze" do Eleusis, natrafimy na Dafni z klasztorem bizantyńskim z XI -XII w.

Eleusis, znane z uprawianego tutaj w starożytności kultu Persefony i Demeter, jest jednym z najstarszych miast Attyki. To tutaj odbywały się obrzędy zwane misteriami eleuzyńskimi (tzw. Eleuzynie).

Attyka i Peloponez połączone są Przesmykiem Koryncki (Istm Koryncki). Uprawiano tutaj kult Posejdona, rozgrywały się panhelleńskie igrzyska istmijskie, które były trzecimi igrzyskami po igrzyskach olimpijskich i igrzyskach pytyjskich. W okresie rzymskim Istm Koryncki zanotował największy rozkwit. Megara, miasto handlu w IV w p.n.e., znajduje się we wschodniej części Przesmyku Korynckiego. W Megarze znajdują się ruiny akweduktu z VII wieku, ruiny świątyni Ateny. Ostał się fragment murów.

Eubea (Negroponte) połączona jest mostem nad cieśniną Euripos z kontynentalną częścią Grecji. Jest to pod względem wielkości druga po Krecie wyspa Grecji. Charakteryzuje się górzystą powierzchnią, najwyższy szcyt Difris ma wysokość 1745 m n.p.m. Brzegi Negroponte są skaliste i trudno dostępne. W okresie greckim Eubea zamieszkiwali Jonowie. Uzależniona w V wieku p.n.e. przez Ateny, potem Macedonię, Rzym i cesarstwo bizantyjskie. Nazwa Eubea została zmieniona w XIII wieku na Negroponte - wtedy znalazła się pod panowaniem Wenecji, a od 1470 roku pod władaniem Turcji. Największe znaczenie na wyspie Negroponte ma portowe miasto Chalkis. Zwiedzać można średniowieczne zabytki. Miejscowość Eretria zburzona w czasach Imperium Rzymskiego zachowały się ruiny teatru i świątyni Dionizosa. Miejscowość Karistos, znana z marmurów w czasach starożytnych, dzisiaj jest nadmorskim kąpieliskiem. Turystyczne znaczenie dla wyspy Negroponte Duże znaczenie turystyczne ma w północnej części wyspy Eubea uzdrowisko Edipsos, gdzie kuracjusze korzystać mogą z dobrodziejstw cieplic siarczanowych o temperaturze 70°C.