Beocja, Grecja Środkowa, Atrakcje Turystyczne i walory Grecji

Beocja to kraina historyczno-geograficzna. Położona jest między Zatoką Eubejską i Zatoką Koryncką. Północną część Beocji zajmuje kotlina o urodzajnych glebach - powstała na osuszonym jeziorze Kopais. Część południową krainy Beocja stanowi górski masyw Helikon. W starożytności Helikon uważano za miejsce obecności muz (Aganippe, Hippokrene).

Historia Beocji w Grecji Środkowej. Teby, Związek Beocki

Teby to starożytne centrum polityczno-kulturalne Beocji. W II wieku p.n.e. mieścił się w Tebach gród Kadmeja. Teby w VII wieku przewodziły Związkowi Beockiemu, który był w opozycji do Aten. Bitwa pod Leuktrami w 371 roku złamała hegemonię Sparty, po czym Związek Beocki stał się największą siłą polityczną Grecji.

Teby, które próbowały uniezależnić się od Macedonii, zostały za to zniszczone w 335 r. p.n.e. przez Aleksandra Wielkiego. W roku 316 p.n.e. Teby zostały odbudowane, jednak w 87 r. p.n.e. Rzymianie zniszczyli Teby po raz kolejny.

Zabytki Beocji, walory turystyczne Grecji Środkowej: Orchomenos i Lewadia

Na terenie Beocji zachowały się przede wszystkim zabytki kultury mykeńskiej: ruiny pałacu Kadmosa, pozostałości murów obronnych z czasów starożytnych, grobowce, ruiny świątyni Dionizosa i Apollina. Oglądać można też ruiny teatru, oraz kościół bizantyński z IX w. W średniowiecznych wieżach mieści się muzeum.

Orchomenos, znajdujące się w zachodniej Beocji miasto, cechują prehistoryczne tradycje. Orchomenos zostało założone przez Miniów przybyłych z Tesalii. Orchomenos zostało po wojnie trojańskiej opanowane przez Teby. Z zabytków w Orchomenos na zainteresowanie zasługują elementy skarbca Minyasa.

Choronea, Beocja: miejsce słynnej bitwy. Jest tu pomnik Lwa Cheronejskiego, który stoi na miejscu pochówku Tebańczyków. Pomnik ma 6 metrów wysokości, został w 1903 roku odtworzony. Innymi miejscami bitew na terenie Beocji są Plateje, Leuktry.

Lewadia - miasto z historią sięgającą starożytności, to główna miejscowość dzisiejszej Beocji. Znajduje się u podnóża Helikonu. Atrakcją turystyczną jest wyrocznia Trofoniosa. Lewadia to jedno z najlepiej rozwiniętych miast tej greckiej krainy, zwanej Beocją.