Eldea, Półwysep Peloponez, Olimpia, Pirgos

Na grzbietach górskich sięgających po wysokość 1795 m n.p.m. oraz urodzajnej nadmorskiej nizinie w północno-zachodniej części Półwyspu Peloponez rozciąga się Elida - kraina o dużym znaczeniu historycznym. Dzięki rozgrywanym w Olimpii igrzyskom o zasięgu panhelleńskim Elida wypracowała sobie swoją pozycję w świecie starożytnym.

Z Olimpią, leżącą u podnóża Olimpu i wzgórza Kronos, wiążą się heroiczne legendy dotyczące króla Pelopsa i Heraklasa. W pierwszym wieku powstało w Olimpii sanktuarium Zeusa, natomiast pierwsza spisana lista zwycięzców oraz kronika igrzysk powstała już w VIII wieku p.n.e. Rozkwit Olimpii twał w wieku VI p.n.e. Cesarz Teodozjusz ITeodozjusz II zabronił igrzysk w roku 394, natomiast jego następca, - zburzył Olimpię. Dzieła zniszczenia dokonało trzęsienie ziemi w VI wieku. Badania archeologiczne, które zaczęły sie w XIX wieku, przyniosły wiele odkryć. Ruiny Świątyni Zeusa wokół wzgórza Kronos w Altis (gaj Zeusa), odkryto wyrzeźbiony przez Fidiasza starożytny posąg Zeusa. Nad rzeką Kladeos oraz Alfios znajduje się starożytny stadion i budynki potrzebne do organizacji igrzysk.

Pirgos to głóne miasto Elidy. Pirgos zostało założone w XVII wieku. Elida kojarzy się z piaszczystymi brzegami, na których znajdują się Skafidia (kąpielisko), Lutra Kilinis (uzdrowisko słynące z wód siarczanowych), Kilini ( Wzdłuż piaszczystych wybrzeży Elidy leżą kąpieliska, m.in. Skafidia, uzdrowisko Lutra Kilinis (wody siarczanowe), miasteczko portowe Kilini (zbudowana przez Geoffroya de Villehardouin średniowieczna Glarenza).