Fokida, Grecja Środkowa

Górzysty kraj Fokida - najwyższe pasma górskie Fokidy to:

  • Wardusja 2437 m n.p.m.
  • Giona 2510 m n.p.m.
  • Parnas 2457 m n.p.m., które uchodzi za siedzibę Apollina i muz

Delfy znajdują się na południowo-zachodnim stoku góry Parnas. Delfy należały do najważniejszych i najbardziej znanych ośrodków religijnego życia Hellady. Delfy to również siedziba słynnej wyroczni oraz pytyjskich igrzysk, które odbywały się co 4 lata w trzecim roku olimpiady.

W Delfach uprawiany był kult bogini Gai, później - pod koniec II w. p.n.e. czczony był tutaj Apollin. Do dziś ostały się ruiny świętego kręgu Apollina. Hieron składał się ze świętej drogi, pomników i skarbców. Zachował się również okrąg Ateny. Amfiktionia Delficka czuwała nad bezpieczeństwem sanktuarium.

Rzymianie ograbili Delfy (Sulla i Neron). W czasach Konstantyna Wielkiego oraz Teodozjusza II Delfy zostały zniszczone.

Amfisa to główny ośrodek Fokidy. Amfisa było głównym miastem starożytnej Lokrydy. Amfisę zburzono w 339 r. p.n.e.

Obszar prefektury Fthiotis obejmuje dolinę rzeki Sperchios o bardzo żyznych glebach, którą z północy ograniczają góry Othris (najwyższy szczyt 1726 m n.p.m.). Przełączą Furka w górach Othris do roku 1881 przebiegała granica Grecji z Turcją. Dolina Sperchios na południu ograniczona jest górami Iti (najwyższy masyw gór Iti ma 2153 m n.p.m.). W dolinie Sperchios leży główne miasto regionu: Fthiotis Lamia, które w starożytności było strategicznym punktem (wąwóz Termopile). Miejscowość wsławiła się w czasach wojny z Macedonią z 323 roku p.n.e. Termopile (Ciepłe Wrota), znajdujące się na południowy - wschód od doliny rzeki Sperchios, w czasach starożytnych były wąskim przesmykiem między Zatoką Malijską a górami Ojte. Było to wtedy jedyny przesmyk między Grecją Środkową i Grecją Północną. W Termopilach rozegrała się w 480 r. pne. słynna bitwa Greków z Persami. W 1955 roku bitwę tą upamiętniono pomnikiem, w pobliżu znajduje się też grób spartańskiego króla Leonidasa, który dowodził obroną Termopili.

Termopile to również uzdrowisko słynące z cieplic siarczanowych o temperaturze 40°C. Inne uzdrowiska w pobliżu to Ipati, Platistomo, natomiast nad Zatoką Eubejską miejscowość Kamena Wurla. Wzdłuż wybrzeża rozlokowane są liczne kąpieliska oraz ośrodki sportów wodnych.