Klimat Grecji, średnie temperatury w lecie i w zimie

Klimat jest jedną z cech środowiska naturalnego Grecji, która sprzyja rozwojowi turystyki.

Klimat śródziemnomorski na wyspach greckich w części wschodniej i środkowej Grecji nabiera cech kontynentalnych klimatu. Dlatego też klimat Grecji cechują kontrasty i duże zróżnicowanie.

Średnia temperatura roczna w Grecji wynosi od 15°C w Salonikach, do ok. 20°C na wybrzeżu Krety.

W miesiącach zimowych: średnia temperatura stycznia w górach wynosi 5°C, na wyspach południowej Grecji średnia temperatura w styczniu wynosi 13°C. Minimalna temperatura w zimie może osiągnąć w górach greckich -20°C.

Lato w Grecji: średnia temperatura w lipcu wynosi w Grecji 25°C, na wyspie Rodos średnia temperatura w lipcu wynosi 28°C (dotyczy to rejonu zamkniętej kotliny Tesalii).

Opady w Grecji występują najczęściej w zimie. Największe opady (1000 mm rocznie) notowane są na Wyspach Jońskich, opady rzędu 400 mm - na zachodnich wybrzeżach Morza Egejskiego.

Na miesiące letnie w Grecji przypada okres suszy, który trwa 2 miesiące w zachodniej części kraju, natomiast na wschodzie Grecji okres ten trwa aż 5 miesięcy.

Pokrywa śnieżna powyżej 2000 m n.p.m. utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Duże nasłonecznienie to element klimatu Grecji, na który należy zwrócić uwagę. Słońce świeci od maja do września przez co najmniej 10 godzin w ciągu doby w Atenach. Tak samo dzieje się od czerwca do sierpnia w Salonikach i Kerkirze.

Temperatura wody w morzu: w Grecji temperatura wody w okolicach Aten od maja do listopada nie spada poniżej 18°C.