Wyspa Kreta - atrakcje turystyczne i zabytki Grecji

Pozostałości kultury minojskiej to główny walor i atrakcja turystyczna greckiej wyspy Kreta. Zabytki kultury minojskiej pochodzą z drugiej połowy II wieku p.n.e. Ciekawe są dobrze zachowane zabytki w miejscowościach Fajstos, Knossos, Mallos, Gurni. Przeważnie zabytkami tymi są ruiny królewskich pałaców oraz budynków im towarzyszącym. Na Krecie znajdziemy też zabytki sztuki weneckiej oraz bizantyjskiej, liczne nekropolie.

Klimat i geografia Krety

Na Krecie, dzięki korzystnym warunkom klimatycznym, sezon kąpielowy trwa większą część roku. Razem z dobrze dostępnymi plażami tworzy to idealne warunki do uprawiania sportów wodnych na Krecie. Dotyczy to przede wszystkim północnej części greckiej wyspy, które zostało świetnie zagospodarowane turystycznie. To na północy Krety właśnie znajduje się najwięcej miejscowości kąpieliskowych. Oprócz pięknych plaż na Krecie ważnym elementem krajobrazu wyspy są góry, wąwozy i jaskinie krasowe. Najwyższy szczyt Krety to Idi - wysokość 2458 m n.p.m.

Miasta i zabytki na Krecie: Iraklion, Knossos

Największe miasto Krety i największym portem greckiej wyspy jest Iraklion. Starożytna nazwa to Heraklejon. Iraklion był w starożytności portem minojskiego Knossos, znajdowała się tutaj pod pod panowaniem Wenecji twierdza Kandia, której resztki murów obronnych można oglądać do dziś.

Iraklion jest punktem wyjściowym do Knossos.

Inne miasta portowe i okręgi administracyjne na północnym wybrzeżu wyspy Kreta:

  • Chania (Kanea)
  • Rethimnon
  • Ajos Nikolaos