Saloniki (Thesaloniki) - atrakcje turystyczne

Saloniki (Thesaloniki) to główny ośrodek greckiej Macedonii. Saloniki są równocześnie centrum politycznym i duchowym dla całej północnej Grecji.

Saloniki to drugie po Atenach miasto greckie. W Salonikach jest też drugi co do wielkości port Grecji po Pireusie. Saloniki są ośrodkiem przemysłowo-handlowym. Jest też ważnym węzłem komunikacyjnym, ośrodkiem kulturalno-naukowym (od roku 1926 funkcjonuje uniwersytet w Salonikach). W Salonikach do dyspozycji turystów jest plaża, port jachtowy, korso. Saloniki są ośrodkiem sportów wodnych w tym rejonie Grecji.

Saloniki - Historia

Saloniki zostały założone w końcu IV w. p.n.e.. Od samego początku Saloniki odgrywały dużą rolę w gospodarce i polityce. Była to stolicą i biskupstwem jednego z okręgów rzymskiej prowincji Macedonii. Cyryl i Metody - urodzeni w IX w. w Salonikach, słynni apostołowie słowiańszczyzny. W cesarstwie bizantyńskim Saloniki były drugim po Konstantynopolu liczącym się miastem. Saloniki w XV wieku były dużym skupiskiem Żydów sefardyjskich.

Zabytki w Salonikach

Saloniki rozciągają się malowniczo wzdłuż wybrzeża. Nad Salonikami góruje szczyt Chortiatis (wysokość 1201 m n.p.m.). Nowoczesna architektura i zabudowa urbanistyczna, w którą wtopione są fragmenty starego miasta. Via Egnatia to nowoczesna arteria komunikacyjna Salonik. U jej wylotu znajdują się kolumny łuku triumfalnego z III wieku cesarza Galeriusza (III w. n.e.).

W Salonikach podziwiać można wiele zabytków sztuki bizantyńskiej. Jest wiele kościołów wybudowanych od V  do XIV wieku: świątynie kopułowe, mozaiki, freski, klasztory i mury obronne. Kolejnym zabytkiem architektury w Salonikach jest Biała Wieża z czasów weneckich (1423-1430).