Berlin

Berlin stolica Niemiec, powierzchnia miasta to 883 km2. Ludność Berlina: 3.4 mln ludzi. Berlin to ośrodek przemysłowy Niemiec, przede wszystkim rozwija się tutaj przemysł elektrotechniczny. Zakłady Siemens funkcjonują w Berlinie od 1847 r. Berlin to również ośrodek przemysłu maszynowego, chemicznego, odzieżowego, centrum bankowe, tutaj mieści się giełda papierów wartościowych, jest węzłem komunikacyjnym Niemiec (lotniska: Tegel, Schonefeld, Tempelhof), w Berlinie jest też port rzeczny.

Berlin jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym Niemiec:

 • Uniwersytet im. Humboldta
 • Wolny Uniwersytet (Freie Universitat)
 • wiele innych uczelni i ośrodków naukowych

Walory i atrakcje turystyczne Berlina

Brama Brandenburska to zabytek będący symbolem Berlina. Reprezentacyjna aleja Unter den Linden z zabytkową zabudową z XVIII i XIX w. (np. Uniwersytet, Stara Biblioteka, Arsenał) biegnie w kierunku wschodnim od Bramy Branderburskiej. Nad rzeką Sprewa znajduje się średniowieczna, najstarsza średniowieczna część Berlina z kościołem Św. Mikołaja. Bogata w atrakcje turystyczne jest leżąca na Sprewie wyspa, na której znajduje się wiele muzeów Pewnego rodzaju osobliwością jest wyspa na Sprewie — wielkie skupisko muzeów (Museum - lnsel). Alexanderplatz (plac w centrum Berlina z nowoczesną zabudową, centrum komunikacyjne Berlina) kontrastuje z pobliską starówką Berlina.

Tiergarten

W środku zachodniej części Berlina znajduje się parkowa dzielnica Tiergarten. W dzielnicy tej znajduje się ogród zoologiczny z 1841 r. - to jeden z najstarsze na świecie i najbogatsze ZOO. Berliński ogród zoologiczny słynie ze swojego akwarium.

Kurfurstendamm, Berlin
Kurfurstendamm, Berlin

ZOO, Kurfurstendamm, Peppers Manhattan

Stacja ZOO oraz arteria Kurfurstendamm i plac Breitscheid am ZOO (obok ruiny Kościoła Pamięci Kaiser-Wilhelm-Gedachtniskirche, 1891-1895 r.) zburzonego podczas II wojny światowej (nie został odbudowany co było zrobione z determinacją) to miejsca szczególnego natężenia ruchu turystycznego w Berlinie. Obok stacji ZOO znajduje się berlińskie City: nowocześnie zabudowane śródmieście z gmachem Europa-Center (budowany w latach 1963 - 1965), a także tzw. Peppers Manhattan (od nazwiska architektaPeppera). W Peppers Manhattan znajdują się sklepy, pasaże, lodowiska, kina i inne atrakcje.

Zabytki architektury

Cytadela Spandau, Berlin, Niemcy
Cytadela Spandau, Berlin, Niemcy

Mnogość pałaców na terenie Berlina (głównie w stylu barokowym i klasycystycznym) wynika z zakorzenionych tutaj tradycji miasta rezydencjonalnego. Najbardziej znane, najbardziej okazałe pałace i zamki na terenie Berlina to:

 • pałac Charlottenburg z XVII, XVIII w.
 • pałac na wyspie Pfauen z XVIII, XIX w.)
 • pałac Bellevue z XVIII w.
 • pałac Wilhelma von Humboldta z XVI, XIX w.
 • zamek myśliwski Grunewald (XVI, XVIII w.)

Z innych zabytków architektury na terenie Berlina należy wymienić następujące obiekty:

 • cytadela Spandau (XIV, XVI w.), która po II wojnie była więzieniem dla zbrodniarzy hitlerowskich skazanych przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze
 • neorenesansowy gmach Reichstagu (1884-1894 r.), który stanowił symbol wielkości Niemiec za czasów Bismarcka. W 1933 r. Reichstag został zniszczony przez pożar. Odbudowano go po II wojnie światowej.
 • Kościół Marii Królowej Męczenników (Regina Martyrum). Nowoczesny obiekt budowany w latach 1960-1962 r. Kościół jest pamiątką ofiar hitleryzmu. Wewnątrz kościoła znajduje się "Apokalipsa" - fresk G. Meistermanna

Teren powojennego Berlina był "poligonem" dla odważnych architektów. Powstało wiele oryginalnych, odważnych projektów. Powstały nowe dzielnice, np. Hanzy (Hansa-Viertel w Tiergarten) w 1957 r. wybudowana na miejscu starej z początku XX w. Okazją do powstania dzielnicy Hanzy była Międzynarodowa Wystawa Budownictwa. Również wtedy powstał długi na 135 m i wysoki na 56 m, 17-piętrowy betonowy dom, który zaprojektował Le Corbusier. Jego pojemność to 1400 osób, znajdują się w nim 572 mieszkania.

Inne ciekawe obiekty architektoniczne Berlina to:

 • nowy gmach Opery oraz budowle nowego centrum kultury i sztuki w Tiergarten
 • Filharmonia zwana ze względu na kształt i nazwisko byłego dyrygenta Zirkus Karajani (z ok. 2000 miejsc)
 • Galeria Narodowa
 • Biblioteka Państwowa Pruskich Dóbr Kultury

Muzea i ogrody w Berlinie

Berlin szczyci się sporą liczbą muzeów - ponad 50 muzeów berlińskich co roku odwiedza ponad 4 mln turystów.

Muzeum Egipskie i Muzeum Pergamońskie

Muzeum Egipskie w Berlinie
Muzeum Egipskie w Berlinie

Najbardziej znanymi w świecie muzeami w Berlinie są przede wszystkim Muzeum Egipskie - Ägyptisches Museum und Papyrussammlung - (popiersie króla Echnatona, głowa Nefretete), Muzeum Pergamońskie ze zrekonstruowanym Wielkim Ołtarzem Zeusa (ołtarz pergamoński).

Teatry, imprezy kulturalne, rozgrywki, ogrody w Berlinie

Jeden z najstarszych w Europie ogród botaniczny w Berlinie jest kolejną dużą atrakcją turystyczną miasta. Bogate tradycje teatralne, wiele kulturalnych imprez o znaczeniu międzynarodowym co roku odbywa się w Berlinie (m.in. Berliner Festwochen, Berliner Jazztage, Theatertreffen). Berlin to również miejsce kongresów za sprawą ICC - Międzynarodowego Centrum Kongresowego wybudowanego w 1978 r. Berlin jest znany rozwiniętej infrastruktury przemysłu rozrywkowego.

Wypoczynek w Berlinie

W samym Berlinie panują bardzo dogodne warunki do wypoczynku - wływa na to położenie miasta na Pojezierzu Brandenburskim. Ponad 30% powierzchni Berlina to tereny zielone. Grunewald, Duppel, Spandau, Tegel to duże tereny leśne leżące w granicach Berlina. Oprócz tego na terenie miasta leżą naturalne tereny trawiaste z zaroślami: Gatower Heide, Jungfernheide, Konigsheide, na których łącznie znajduje się prawie 800 km ścieżek rowerowych i pieszych. W obrębie terenów zielonych znajdują się również jeziora, których łączna długość brzegów wynosi 324 km. Jeziora te i ich infrastruktura tworzą doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, organizowane są również rejsy wycieczkowe.

Historia Berlina

W centrum Pojezierza Brandenburskiego, u ujścia rzeki Sprewy do Haweli, leży Berlin. Miasto powstało w 1307 r. z połączenia dwóch słowiańskich osad: Kolna i Stodoran-Berlina po ich podboju przez Sasów. Berlin należał wtedy do Hanzy (związku miast handlowych w średniowiecznej Europie, inaczej Liga Hanzeatycka. Używano też nazwy Związek Hanzeatycki). Berlin w roku 1488 stał się rezydencją elektorów brandenburskich dynastii Hohenzollern. Berlin od 1701 r. był stolicą Królestwa Pruskiego.

Od roku 1871 Berlin jest stolicą II, a od 1933 r. III Rzeszy hitlerowsiej. Wojska radzieckie zdobywają Berlin w 1945 r. Wojska alianckie przejmują oddaną przez Rosjan w 1948-1949 r. zachodnią część Berlina. Powstają sektory Berlina: amerykański, angielski i francuski. Utworzony Berlin Zachodni uzyskał odrębność polityczną i eonomiczną, natomiast Berlin Wschodni pozostał pod wpływami ZSRR oraz stolicą NRD. Mur berliński powstał w 1961 r. Zburzenie muru berlińskiego to 1989 r. i jest ono efektem procesów politycznych i społecznych mających na celu odsunięcie komunistów od władzy, które zachodziły w Polsce a potem całej wschodniej Europie. Berlin stał się ponownie stolicą Niemiec w 1991 r. po zjednoczeniu się Wschodnich i Zachodnich Niemiec.