Lizbona

Lizbona (Lisboa) jest politycznym, gospodarczym i kulturalnym centrum kraju. Stanowi główny ośrodek turystyczny Portugalii. Lizbona leży nad rzeką Tag. Po upadku cesarstwa rzymskiego, Olisippo (rzymska, dawna nazwa Lizbony) tereny te zamieszkiwali Alanowie, Swewowie i Wizygoci. W roku 714 przybyli tutaj Arabowie. Alfons I zdobył Lizbonę w roku 1147 r. Potem Alfons III nadał miastu miano stolicy. Przeniósł on tutaj siedzibę dworu królewskiego, który wcześniej usytuowany był w mieście Coimbry. Wydarzenie to miało miejsce wo roku 1256. Akceleracja rozwoju Lizbony nastąpiła w XVI wieku. Ten dobry czas dla miasta wiązał się z panującymi wtedy Manuelem I Szczęśliwym, a po nim Janem III.

Zabytki

Współczesne centrum Lizbony tworzy niewielki obszar Dolnego Miasta o nazwie Cidade Baixa. Odbudowany po wielkim trzęsieniu ziemi z roku 1755 (markiz de Pombal). Dzielnica otoczona jest wzgórzami z trzech stron. Strona czwarta to Mar da Palha, czyli tzw. "Słomiane Morze". Mar da Palha jest wielkim rozlewiskiem rzeki Tag.

Po trzęsieniu ziemi jedyną dzielnicą, która uniknęła zniszczeń, była dzielnica Lizbony Belem. Wybudowana ona była w czasach panowania Manuela I. To właśnie w tej dzielnicy znajdują się najcenniejsze zabytki architektury Lizbony:

  • Wieża Belem (Torre de Belem) w stylu orientalnym, budowana w latach 1516-1521
  • klasztor Hieronimitów (Mosteiro dos Jerónimos). Architektura tego klasztoru wykazuje trzy style architektoniczne: manueliński, plateresco, późnorenesansowy. Klasztor Hieronimitów w Lizbonie budowany był w latach 1502-1598 r.

W 500 rocznicę śmierci geograficznego odkrywcy Henryk Żeglarz (infanta) przed klasztorem Hieronimitów, nad brzegiem rzeki Tag, postawiono w 1960 roku pomnik. Henryk Żeglarz był protektorem i organizatora portugalskich wypraw organizowanych w XV stuleciu.

Innymi ciekawymi zabytkami Lizbony są:

  • zamek Sao Jorge (stojący na Wzgórzu Św. Jerzego, pochodzący z XII wieku)
  • kościół Sao Vicente de Fora (architektura renesansowa, budowanz w latach 1582-1627 r.
  • kościół Nossa Senhora da Graca (architektura w stylu romańskim, XII w.)

Ciekawymi obiektami architektury współczesnej są:

  • zespół budynków Fundacji Calouste Gulbenkiana (pochodzący z 1969 r.)
  • Most 25 Kwietnia
Park Estufa Fria w Lizbonie
Park Estufa Fria w Lizbonie

Słynne parki w Lizbonie

Lizbona to miasto wypełnione parkami i pomnikami. Na każdym placu stoi pomnik, których bohaterami są żeglarze, rycerze, królowie. Około 1/5 powierzchni Lizbony stanowią parki. Największym parkiem w Lizbonie jest Forestal de Monsanto (leżący w zachodniej części miasta), na którego terenie znajduje się jeden z największych campingów w Europie. Z innych na szczególną uwagę zasługują: park Estufa Fria — założony w 1910 r. na terenie dawnych kamieniołomów, wypełniony roślinami prawie ze wszystkich stron świata, oraz park położony na Wzgórzu Św. Jerzego, którego osobliwością są ptaki-albinosy (białe pawie, kaczki, flamingi itp.).

Serra de Sintra
Serra de Sintra - zamek na szczycie

Kąpieliska i uzdrowiska wokół Lizbony, plaże

W bezpośrednim sąsiedztwie Lizbony (20-40 km) położone są kąpieliska i uzdrowiska — Estoril, Cascais, Sesimbra, Sintra. W pobliżu Estoril, które w połowie wieku miało sławę „kąpieliska królów", wznosi się Serra de Sintra (529 m n.p.m.) opadające ku morzu przylądkiem Roca, najdalej na zachód wysuniętym punktem Europy.