Balaton (Jezioro Błotne) - kąpieliska, atrakcje turystyczne i zabytki

Balaton, zdjęcie satelitarne
Balaton, zdjęcie satelitarne
Balatonaliga, Balaton, Węgry (kąpielisko)
Balatonaliga, Balaton, Węgry (kąpielisko)
Zamardi, Balaton
Zamardi, Balaton

Najbardziej znanym przez turystów zagranicznych, ale i Węgrów oraz głównym regionem turystycznym Węgier jest Region Balatonu. To najważniejszy obszar turystyki wypoczynkowej w kraju.

Balaton to największe jezioro (powierzchnia 600 km2, długość 77 km, w najszerszym miejscu 14 km, głębokość do 11 metrów) w środkowej Europie. Zróżnicowany krajobraz oraz duża ilość zabytków to główne cechy otoczenia Balatonu.

Północny brzeg Balatonu jest górzysty (rzeźba powulkaniczna), co decyduje o jego atrakcyjności dla turystyki wędrownej. Brzeg południowy Balatonu jest piaszczysty i płaski, a takie warunki spowodowały, że stał się on obszarem kąpielisk. Wysokie temperatury, nasłonecznienie i inne korzystne warunki klimatu powodują, że sezon kąpielowy w regionie Balatonu trwa od maja do października - w miesiącach letnich woda osiąga 28°C. Woda Balatonu, miękka, lekko alkaliczna, bogata w jod, magnez i wapń, orzeźwiająca, ma oprócz zalet rekreacyjnych również właściwości lecznicze.

Balatonaliga to najbliżej leżące od Budapesztu kąpielisko Balatonu. Od kąpieliska Balatonaliga wzdłuż południowego brzegu Balatonu ciągną się ośrodki wypoczynkowe ze świetną infrastrukturą turystyczną: są tutaj nowoczesne hotele, pensjonaty oraz motele, wysokiego standardu pola kempingowe. Wśród licznych tutaj ogrodów poustawiane są małe domki. Laski wyposażono w sprzęt rekreacyjny. Przy brzegach: przystanie, porty jachtowe, plaże i tereny sportowe oraz mola, z których roztacza się widok na wzniesienia Lasu Bakońskiego.

Duża ilość lokali gastronomicznych: oprócz małych i zacisznych gospod ze specjałami węgierskiej kuchni funkcjonują tutaj luksusowe restauracje. Znajdziemy tutaj również tradycyjne csardy, w których przygrywają cygańskie kapele. Możemy przysiąść w ogródkach piwnych, kawiarniach nad brzegiem Balatonu, albo udać się do jednej ze starych winiarni.

Najważniejsze miejscowości turystyczne na południowym brzegu Balatonu:

  • Siófok - bogate tradycje sportów wodnych, centrum rozrywkowe, mnogość lokali gastronomicznych różnego typu
  • Zamardi - kąpielisko dla dzieci
  • Balatonfóldvar. Promenady, duże parki, przystań żeglarska i amifiteatr

Kóróshegy, miejscowość niedaleko Balatonfóldvar, znana jest z tradycji winiarskich. W piwnicach tego miasta urządzono winiarnie a w XV-wiecznym gotyckim kościele organizowane są koncerty muzyki średniowiecznej.

Miejscowości Balatonszarszó, Balatonszemes, Boglarlelle kojarzą się z piaszczystymi, szerokimi plażami. Są tu pola kempingowe, noclegi można zorganizować w kwaterach prywatnych.

Punkt widokowy w miejscowości Fonyód to kolejna atrakcja turystyczna. Ze wzgórza, na którym znajdują się ruiny tureckiej twierdzy, roztacza się przepiękny widok na Balaton oraz bazaltowe stożki (Badacsona, Gulacs, Szentgyórgy, Csobanc).

Kis-Balaton (rezerwat ptactwa wodnego) to część Balatonu wysunięta na południowy-zachód.

Północny brzeg Balatonu

Balatonmadi z największą plażą północnego brzegu Balatonu, Węgry
Balatonmadi z największą plażą północnego brzegu Balatonu, Węgry

Północny brzeg Balatonu to krajobraz nacechowany dużym zróżnicowaniem, zabytki, winnice. W Balatonalmadi to największa plaża na północnym brzegu Balatonu. Jest tutaj też bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna.

W Felsóórs, zabytkowy romański kościół z XII wieku, usytuowany niedaleko dawnego zwierzyńca, którego właścicielem był Maciej Korwin.

Za tradycyjną stolicę Balatonu uważa się uzdrowisko Balatonfiired, które słynie z dobrych warunków służących leczeniu chorób serca. Już za Rzymian wykorzystywano bogate złoża cieplic kwasowęglanowych. Balatonfiired to, oprócz uzdrowiska, ważny ośrodek kultury w regionie Balatonu. W 1831 roku założono tutaj teatr, w którym dzisiaj mieści się muzeum Mora Jokaia. Atrakcją turystyczną Balatonfiired jest też pełen zabytków park zdrojowy z promenadą, który jest też ośrodkiem sportów wodnych.

Półwysep Tihany

Półwysep Tihany na Balatonie, Węgry
Półwysep Tihany na Balatonie, Węgry

Półwysep Tihany to swoista osobliwość jeziora Balaton. Jego rzeźba pochodzenia wulkanicznego jest bardzo urozmaicona. W krajobrazie widoczne są stożki, niegdyś czynnych, gejzerów. Z zabytków półwyspu Tihany nalezy wymienić barokowy benedyktyński klasztor wraz z kościołem z XVIII wieku, w którym mieści się dzisiaj Muzeum Opactwa.

Zabytkiem średniowiecznym (z wczesnego średniowiecza) w Tihany są klasztorne cele prawosławnych mnichów, które zostały wykute w skale w XI wieku.

Na Tihany kolejną atrakcją jest rybacka wieś, w której turystów zainteresuje charakterystyczna zabudowa i folklor. Plantacje lawendy i roślin leczniczych zajmują sporą część półwyspu. Badacsonytomaj to miejscowość znajdująca się na południe od półwyspu Tihany. Jest ona ośrodkiem okręgu winnic, który znano już w czasach rzymskich. To właśnie z Badacsonytomaj pochodzą popularne wina: "Szurke Barat" oraz "Keknyelu".

Ponad uprawami winnej latorośli znajdującymi się na zboczu stożka wulkanicznego znajdują się skały bazaltowe, które wyróżniają się oryginalnym kształtem. Badacsonytomaj to również walory krajobrazowe: stożki, grupy skał o ciekawych kształtach (na Szentgyórgyhegy - kolumny bazaltowe), jeziora podziemne i jaskinie w Tapolcy. Zwiedzić też można kościoły barokowe, pałace, zamki: Stimet, Csobanc, Szigliget.

Zachodni kraniec jeziora Balaton

Keszthely, barokowy pałac
Keszthely, barokowy pałac

Keszthely - osada rzymska, średniowieczne miasto. Zabytki to przede wszystkim XIV-wieczne, gotyckie budowle. Jedną z ważniejszych atrakcji jest pałac barokowy, w którym mieści się biblioteka z cennymi zbiorami. Ów pałac był niegdyś rezydencją węgierskiego rodu Festetics.

W pobliżu Keszthely - uzdrowisko Heviz, znane głównie z wód leczniczych: cieplice o temperaturze 28-38°C, bogate w izotopy i siarkę. Heviz to również jezioro kraterowe o powierzchni 45.000 m2, w którym jest ciepła woda lecznicza i borowiny.