Warszawa

Warszawski region turystyczny, a więc samo Miasto Stołeczne i jego okolice, stanowią obszar wypoczynku weekendowego dla mieszkańców stolicy, ale również jest regionem turystyki poznawczej o zasięgu krajowym i międzynarodowym. W okolicach Warszawy znajdują się główne atrakcje turystyczne regionu, a więc Jezioro Zegrzyńskie o pow. 33 km2 i Puszcza Kampinoska - to miejsca wypoczynku weekendowego.

Atrakcje w okolicach Warszawy

Na terenie warszawskiego regionu turystycznego znajdują się dwa parki krajobrazowe:

  • Bolimowski Park Krajobrazowy (na obrzeżu regionu)
  • Mazowiecki Park Krajobrazowy.

W pobliżu Warszawy znajdują się również uzdrowiska, np. uzdrowisko Konstancin-Jeziorna (ciepliowe wody mineralne, solankowe, borowina) i miejscowości letniskowe, takie jak Otwock, Zalesie Górne. Warto odwiedzić również Żelazową Wolę, w której w dworku Fryderyka Chopina organizowane są koncerty jego muzyki. Niepokalanów jest międzynarodowym ośrodkiem pielgrzymkowym związanym z osobą Świętego Maksymiliana Kolbe. Romantyczny park krajobrazowy pochodzący z XVIII-XIX w. to Arkadia. Nieborów słynie z zespołu pałacowo-parkowego z XVII wieku, natomiast w Łowicz znany jest m.in. z bogatego folkloru.

Zabytki

Pałac w Wilanowie
Pałac w Wilanowie

Liczne są obiekty o charakterze zabytków, których specyfiką jest to, że zostały po 1945 r. odbudowane z ogromnym pietyzmem, na ogół z zachowaniem ocalałych elementów. Najstarsze zabytki znajdują się na Starym i Nowym Mieście (m.in. Zamek Królewski, Bazylika Ścięcia Św. Jana Chrzciciela, mury obronne Starego Miasta,  kamienice, kolumna Zygmunta III z 1644 r.). Wśród pałaców wyróżniają się: zespół pałacowo-parkowy Łazienek (XVII-XVIII w.) i Wilanowa (XVII w.).

Muzea

Warszawa to wiele muzeów i galerii stanowiących niewątpliwą atrakcję turystyczną. W stolicy Polski odbywają się międzynarodowe imprezy kulturalne i artystyczne, takie jak konkurs pianistyczny im. F. Chopina, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Warszawskie Spotkania czy Międzynarodowe Targi Książki.

Historia

Slady osadnictwa na terenie dzisiejszej Warszawy sięgają paleolitu i epoki brązu. Warszawa od XIV wieku była siedzibą kasztelana, w XV wieku została mianowana stolicą Mazowsza. Od roku 1569 w Warszawie odbywały się sejmy walne a od roku 1573 - elekcje. Zygmunt III przeniósł w roku 1596 stolicę z Krakowa do Warszawy.

Warszawa jest od XVII wieku jednym z ośrodków gospodarczych Polski, w XVIII wieku stała się drugim po Krakowie ośrodkiem kulturalnym i naukowym. Po rozbiorach Warszawa była bastionem walki o niepodległość. W okresie II wojny światowej miasto poniosło wielkie straty: obrona Warszawy trwała od 8 września do 27 września 1939 roku, potem powstanie w Getcie Warszawskim z 1943 roku i Powstanie Warszawskie trwające od 1 VIII - 2 X 1944 r. Od początku okupacji hitlerowskiej Warszawa stanowiła centrum ruchu oporu.

Na skutek działań wojennych w okresie od 1939 do 1944 roku zginęło ok. 800.000 ludzi. Stolica niemal kompletnie została zniszczona a odbudowę rozpoczęto po zakończeniu II wojny światowej.